Elkaszálja az alkotmánybíróság a gyermeknevelési támogatások növelését?
Nem kizárt, hogy a kormány megtámadja az alkotmánybíróságon a gyermeknevelési támogatást szabályozó törvény szerdán elfogadott módosítását. Legalábbis erre engednek következtetni a kormányszóvivő kijelentései.
Dan Suciut szerdán nem adott egyértelmű választ, amikor az újságírók arról kérdezték, hogy az alkotmánybírósághoz fordul-e a Cioloș-kabinet. Kijelentette: a kormány továbbra is elvárja a parlamenttől, hogy nevezze meg a gyermeknevelési támogatás növeléséhez szükséges költségvetés forrást „úgy, ahogy az alkotmány is előírja”.
A szóvivő hangsúlyozta, az alkotmány előírásai nem képezhetik alku tárgyát. Sietett hozzátenni, hogy a kormány is kiemelt figyelmet szentel a családalapítás ösztönzésének, és a gyermeknevelési támogatás növelését sem ellenezné, ha a parlament megmondaná, hogy honnan teremtsék elő a szükséges összeget.
Dan Suciu arra hivatkozott, hogy a költségvetés keretei rendkívül szűkösek, az idei deficitet 2,95 százalékosra tervezték. Emlékeztetett, hogy a tervezett költségvetési hiányt éppen a parlament hagyta jóvá, és a túllépése is csak a parlament jóváhagyásával lehetséges.
A politikusok szerint Cioloș menekül a felelősség elől
A parlamenti politikusok – pártállásuktól függetlenül – azt vetik a miniszterelnök szemére, hogy menekül a felelősség elől, mert nem volt jelen a parlamentben a gyereknevelési támogatás szabályozását módosító tervezet vitájakor. Ezt nyilatkozta a Maszolnak Kerekes Károly RMDSZ-es képviselő, és ez az álláspontja Sufina Barbunak, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alelnökének is.
A politikus csütörtökön a RFI-nek nyilatkozva emlékeztetett, hogy a kormány képviselőinek kötelességük részt venni legalább államtitkári szinten a költségvetést is érintő tervezetek parlamenti vitáján. „Ha a kormány úgy ítéli meg, hogy nincs pénz a gyermeknevelési támogatás növelésére, akkor ezt az álláspontot a miniszterelnöknek a parlament plénuma előtt kellett volna képviselnie” – jelentette ki Barbu.