Ellopták a gyertyát a kolozsvári adventi koszorúról
Felhördült a csendes, adventi hangulatban levő gyülekezet a kolozsvári Szent Mihály templom főbejárata előtti terecskénél, amikor a vasárnap esti mise után Kovács Sándor főesperes elmagyarázta, hogy a felállított adventi koszorún miért a második gyertyát gyújtották meg. „Ellopták az első adventi vasárnapra szánt gyertyánkat, sajnos ezt is megértük” – fogalmazott a katolikus pap.
A plébánia feljelentést tett a rendőrségen a 170 lej értékű gyertya eltűnése miatt.
Amint Achim Lászlótól, a plébániatemplom egyik kapusától hétfő reggel megtudtuk, a rendőrség visszanézte a főtéren felállított térfigyelő kamerák egyikét és „elkapta” a tettest. „A felvételen azt látszik, hogy vasárnap a 14.30-14.50 között, egy idősebb hajléktalan férfi odamegy a koszorúhoz, kitépi a gyertyát a helyéből, a hóna alá veszi és elsiet vele” – magyarázta Achim.
Még elmondta, hogy az idei koszorút a gyülekezet ajándékba kapta attól a cégtől, amelytől évek óta rendeli karácsonyi előkészületek egyik látványos elemét.
Mi az advent?
Az adventi készület hagyománya a 4. században alakult ki, amikor a vízkeresztkor tartott keresztelések előtt háromhetes előkészületi időt tartottak. Az 5. században ez a várakozás átalakult: már a karácsonyra, Krisztus megszületésére készültek lelkileg a keresztények az ünnepet megelőző hat héten keresztül, ebből lett végül a négy vasárnapot átívelő adventi időszak. Az adventi várakozás során nem csupán Krisztus születésére, hanem utolsó eljövetelére is készülődnek a hívek, ez főleg a bűnbánat, a böjt, valamint a lelki és tettekben megnyilvánuló jó cselekedetekben ölt testet. Az adventi koszorún megjelenő lila szín is a bűnbánatot szimbolizálja, amelyet megtör a harmadik vasárnap rózsaszín gyertyával jelzett, örömre való utalása. Az adventi időszaknak több hagyományos, a lelki elmélyülést és Krisztus eljövetelére való felkészülést segítő gyakorlata van. Ilyen egyebek mellett az adventi koszorú készítése, a különös odafigyelés embertársainkra, a titokban végzett jó cselekedetek és a családi, közösségi gyertyagyújtások.