Victor Ponta a maszol.ro-nak: "Nem mondok le!"
Victor Ponta helikopterrel érkezett szombaton Csíkszeredába. A városi stadionban való landolás után a megyeházán találkozott Hargita, Kovászna és Maros megye önkormányzati vezetőivel, képviselőivel. A megyeháza bejárata körül éppen a szokásos havi vásár zajlott, ezt kihasználva néhányan többen is odakiáltották az egyik helyi termelő portékáját kóstolgató kormányfőnek, hogy: „Autonómiát Székelyföldnek!"
„A helyhatósági választásokon bebizonyosodott, hogy a választók intelligensebbek a jelölteknél", hangzott el Victor Ponta köszöntőbeszédében. Hozzátette, hogy a választottaknak a közösségért folytatott munkát kell előtérbe helyezniük és mihamarabb maguk mögött kell hagyniuk a választási csatározások emlékeit. Külön kiemelte: jelenlétével azt igyekszik biztosítani, hogy az általa vezetett kormány minden megyéhez, beleértve a székely megyéket is, egyenlő és korrekt módon viszonyul majd. Nem választási kampányt folytatni jött a vidékre, sietett megelőzni az utólagos találgatásokat a miniszterelnök, hanem, hogy a megyei intézmények vezetőivel találkozzon és tárgyaljon, mondta. Látogatásának célja, hogy meghallgassa a helyi vezetőket és a felvetett problémákat orvosolja.
Mindent fontossági sorrendben
Hargita Megye Tanácsa részéről Petres Sándor alelnök fordult több kéréssel is a kormányfőhöz: a megyei hulladékkezelési rendszer kiépítését, a megyei kórházhoz tartozó épületek rehabilitációs munkálatait említette, melyeket a megyei önkormányzat saját költségvetéséből finanszírozott, de amelyeket a kormány támogatása nélkül nem lehet befejezni. Ugyancsak a kormány segítségét kérte a gyergyószentmiklósi műjégpálya felújításához is, amelynek ügykezelését nemsokára a megyei tanácsnak kell átvennie, mivel a városi önkormányzat képtelen rehabilitálni a létesítményt. Petres erre a kérésre azt a választ kapta a kormányfőtől, hogy nem kellett volna annyi pénzt költeni a brassói műlyégpályára, mert akkor futná a pénzből a gyergyói és a csíki hasonló létesítményekre is.
{loadposition otp}Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester többek között azt kérte a kormányfőtől, hogy a használaton kívüli, egykori katonai gyakorlótereket szolgáltassák vissza az önkormányzatoknak, ám ezt Ponta feltételekhez kötötte: építsenek lakásokat a nyugállományú katonáknak, és mutassanak be a területtel kapcsolatos, megvalósítható projekteket. Antal Árpád kitért a dekoncentrált intézmények etnikai arányosságára is, arra kérve a kormányfőt, hogy orvosolja a problémát. Ponta szerint ezzel a kéréssel sincs semmi gond mindaddig, amíg az önkormányzatokban is fennáll az etnikai arányosság.
Az előző kormány által az önkormányzatok számára kiutalt összegekkel kapcsolatban úgy nyilatkozott a miniszterelnök: a pénzt az önkormányzatok visszakapják, de csak adott sorrendben és szigorú feltételekhez kötve. A már megkezdett projektekkel kapcsolatban elmondta, a kormány ezután is hozzáteszi az önrészét, azonban fontossági sorrendet felállítva kell a különböző projekteket befejezni, nem pedig több tucatnyit párhuzamosan futtatni. Szerinte rengeteg (körülbelül negyvenezer) megkezdett, félkész projekt fut országszerte, az összes finanszírozásához nincs anyagi keret.
A 2012-es költségvetésben errre a célra összesen 280 millió euró áll rendelkezésre. Ebből minden megye igazságosan kap majd, nem pedig pártalapon - ígérte meg a kormányfő. „Ha van pénz az ilyen kormánytámogatásokra, akkor abból kapnak az önkormányzatok, amennyiben csak az előző kormány ígérete volt, akkor csak további ígérgetésekkel tudunk szolgálni" - fogalmazott Ponta, hangsúlyozva, hogy a 2012-es költségvetést az előző kormány állította össze. Hozzátette: idén úgy tűnik, több lesz a megszorító intézkedés, mint a pluszpénz.
MOGYE: minden maradjon a régiben
Ponta a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) ügyére is kitért. Azt mondta, jobbnak látja megtartani az egyetem eddigi struktúráját, mintsem kétfelé osztani az intézményt, bár hozzátette: az sincs rendjén, hogy az egyetem vezetésében csak román tanárok vesznek részt. Megjegyezte: több szabad kezet kell adni az egyetemeknek, kevesebb kormánybeavatkozásra van szükség.
A decentralizációról szólva Ponta elmondta, a régiók bevezetésével nem tervezik a megyék felszámolását, hanem a régiók bizonyos feladatköröket vesznek majd át a kormánytól.
„Victor Ponta a 11-ik miniszterelnöke az országnak, és az első, aki oda jött, ahová kellett és meghallgatta, amit meg kellett hallgatnia, most majd meglátjuk, hogy azt is teszi-e, amit kell", mondta Verestóy Attila RMDSZ-es szenátor a megbeszélésen. Hozzátette, reméli, amint kilép a megyei tanács épületéből, nem kerül a helyébe egy tizenkettedik, vagy tizenharmadik miniszterelnök, mert akkor ennek a látogatásnak nem volt értelme.
A kormányfő záróbeszédében azt hangsúlyozta, hogy a politikai csatározásoktól függetlenül párbeszédet kialakítani utazott ide, ugyanis az előző kormánytól rengeteg megoldásra váró problémát örökölt az ország.
Miniszterelnökként minden állampolgárt, minden helyi hatóságot politikai nyilatkozatoktól függetlenül, egyenlő módon támogat - válaszolta a kormányfő egy újságírói kérdésre, mely Ponta egyik 2010-es, maroshévízi kijelentését feszegette. Ponta tavaly előtt nyáron ugyanis kijelentette, hogy Székelyföld nem létezik és nem Románia része. Az újságíró többszöri felkérésére sem adott konkrét választ, hogy jelenleg is fentartja-e akkori kijelentését.
A maszol.ro azon kérdésére, hogy a plágiumügy legújabb fejleményei miatt lemond-e a miniszterelnöki székéről, nemmel válaszolt.
Nem ismétlődik meg Romániában a szlovákiai kettős állampolgárság körüli botrány, biztosította a hallgatóságát Ponta egy újságíró kérdésére.
A kormányfő Csíkszeredából Nagyszebenbe utazott tovább.