RMDSZ: Szeptember 1. legyen az Igazság napja

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség az erdélyi magyar történelmi egyházakkal közösen szorgalmazza, hogy 2012. szeptember 1-je legyen az Igazság napja. „Ezen a napon minden sepsiszentgyörgyi és erdélyi magyar méltóságteljesen követelje az igazság, a törvény tiszteletben tartását" – közölte pénteken az RMDSZ sajtóirodája.

A szövetség annak kapcsán foglalt állást, hogy a magyar történelmi egyházak szeptember elsejére országos tüntetésre hívták híveiket a közelmúltban visszaállamosított sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium elé.

{loadposition otp}

„A Romániai Magyar Demokrata Szövetség több mint 20 éve következetesen harcol az egykor államosított vagy más jogcímen elkobzott egyházi ingatlanok teljes körű természetbeni visszaszolgáltatásáért. Minden rendelkezésünkre álló eszközzel a restitutio in integrum maradéktalan érvényesítéséért szálltunk síkra, határozottan elutasítva a visszaállamosításra tett kísérleteket" – hangsúlyozza az RMDSZ közleménye.

Az állásfoglalás szerint a sepsiszentgyörgyi Mikó-ügy azonban azt igazolja, hogy a magántulajdon és a közösségi vagyon sérthetetlenségének elve 22 évvel a rendszerváltást követően sem érvényesül, mi több, a bíróság döntése a diktatúra legsötétebb intézkedéseit idézi.

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese pénteken az MTI-nek elmondta, arra számítanak, hogy az egész ország területéről ezrek, tízezrek mennek el tiltakozni Sepsiszentgyörgyre a Székely Mikó Kollégium visszaállamosítása ellen. A református egyházkerület az MTI-hez is eljuttatott körlevélben tudatta a sepsiszentgyörgyi nagygyűlés dátumát, és arra kérte híveit, hogy addig is minél többen csatlakozzanak az ingatlan előtt mindennap tüntető Sántha Imre bikfalvi lelkészhez.

Kató Béla püspökhelyettes az MTI-nek elmondta, azért választották a szeptember elsejei dátumot, mert el szerették volna kerülni, hogy a nagygyűlést összemossák az államfő tervezett leváltása miatt kialakult politikai mozgalmakkal. Hozzátette, a római katolikus, az unitárius és az evangélikus egyházak vezetői már kifejezték szolidaritásukat a református egyházzal. "Itt nemcsak a Székely Mikó Kollégiumról van szó, hanem általában az utóbbi 22 év minden sérelméről, amely az erdélyi magyar közösséget és az egyházakat érte" - tette hozzá a püspökhelyettes.

Hangsúlyozta, hogy a demonstráció nem minősíthető az igazságszolgáltatást célozó politikai nyomásgyakorlásnak, mert azt nem a politika, hanem a sértett fél, az egyház szervezi. A püspökhelyettes értékelése szerint éppen a Székely Mikó Kollégium épületét visszaállamosító bírósági ítélet viseli magán a politika beavatkozásának nyomait.

Kimaradt?