A pápát is meghívták a máriaradnai kegytemplom felszentelésére

A Temesvári Római Katolikus Püspökség meghívta Ferenc pápát a felújított máriaradnai kegytemplom és kolostor felszentelési ünnepségére. A kegytemplomból és kolostorból álló együttes felújítása 2012-ben kezdődött el európai uniós forrásból, mintegy 10 millió eurós költséggel.

Reinholz András máriaradnai plébános szerint Ferenc pápa még nem igazolta vissza részvételét a 2015. augusztus 2-re tervezett avató ünnepségen, de a Vatikán biztosan képviselteti magát a jelentős eseményen. A felújított kegytemplom felszentelésén több jeles bel- és külföldi személyiség vesz részt, köztük lesz Klaus Iohannis román elnök is.

A máriaradnai templom a magyar Mária-kultusz egyik kiemelkedő helyszíne, a Dél-Alföld legfontosabb Mária-kegyhelye. A ma látható templom 18. századi barokk alkotás háromhajós kialakítással, két magas toronnyal, hozzá délnyugatról csatlakozik a kolostor zárt belső udvaros négyszöge. A kegyhely története a 16. századba nyúlik vissza, 1520-ban emeltetett kápolnát egy özvegyasszony a mai együttes helyén. Ezt a 17. század első harmadában felújították, 1668-ban Georg Vričonosa egy olaszországi nyomdából származó képet adományozott a kápolnát szolgáló szerzeteseknek, amely Máriát ábrázolta a kisdeddel. 1695-ben, a lippai vár ostromakor a törökök felgyújtották a kápolnát, ám a kép sértetlen maradt – ekkor kezdődött el a kegyhely története. 

Az első búcsújárást már 1709-ben megszervezték Radnára, de az egyház csak 1750-ben ismerte el, mint hivatalos kegyhelyet. A mai templom alapjait 1756-ban rakták le, felszentelésére 1767-ben került sor. A ferences kolostor kiépítésére is ebben az időszakban került sor. 1911-ben a templom mindkét tornyát megmagasították 30 méterrel, így azok ma 67 méteresek. A kommunista uralom idején (1951-ben) betiltották a szerzetesrendeket, de Radnán tovább szolgáltak. 1992-ben II. János Pál pápa a máriaradnai kegytemplomnak Basilica minor, azaz kis bazilika címet adományozott. 2003-ban az utánpótlás hiánya miatt a ferencesek elhagyták a kolostort és a templomot, az épületegyüttest a Temesvári Püspökség vette át. A felújítás után a kegyhely nemzetközi zarándokútvonalak állandó része lesz, az idelátogató zarándokok száma évi 80 ezerről akár évi 150-160 ezerre emelkedhet.

Kimaradt?