Órákkal a szolárium vagy napozás után is károsodik a bőr

Még órákkal a napozás vagy szoláriumozás befejezése után is károsodik a bőr az ibolyán túli sugaraktól - hívták fel a figyelmet amerikai tudósok.

A Yale Egyetem kutatói szerint három-négy órával a napozás után is tart a potenciálisan rákkeltő DNS-károsodás a melanin nevű festékanyagban végbemenő kémiai reakciók miatt. 

A kutatókat meglepte, hogy a bőr, a szem és a haj színét adó melanin szerepet játszik a DNS-károsodásban is, mert eddig úgy tudták, hogy a pigment védelmező szerepet tölt be azáltal, hogy elnyeli az ibolyán túli (UV) sugarak jelentős részét, még mielőtt azok behatolnának a bőrbe. 

A melaninnak azok a szokatlan kémiai tulajdonságai, amelyek jó UV-elnyelővé teszik, kedveznek más kémiai reakcióknak is, amelyek ugyanolyan károsodást okoznak, mint maguk az UV-sugarak - írta a Douglas Brash radiológus és dermatológus professzor vezette kutatócsoport a Science című tudományos folyóiratban csütörtökön.

A Yale orvosi karának kutatói laboratóriumban, egereken, egér- és emberi sejteken végzett vizsgálatokkal tárták fel a melanin e tulajdonságát. 

Az UV-sugarak olyan DNS-károsodást okozhatnak, amelyek rákkeltő mutációkhoz vezethetnek a melanintermelő sejtekben, a melanocitákban, és a laboratóriumi kísérletekben a károsodás még órákkal a sugaraknak való kitettség után is tartott.

A kutatók ugyanakkor jó hírrel is szolgáltak, szerintük kifejleszthetők olyan fényvédők, amelyek kiküszöbölik az ilyen károsodást. Addig is azt ajánlják a napimádóknak, hogy legalább a déli órákban kerüljék a napozást, illetve viseljenek szalmakalapot.

Kimaradt?