Johannis partneri viszonyt ígért a parlamentnek

A decemberben hivatalba lépett Klaus Johannis államfő partneri viszonyt ígért a parlamentnek, ugyanakkor olyan magatartást kért a törvényhozóktól, amellyel hozzájárulnak a parlament hitelének helyreállításához.

Az államfő első alkalommal intézett beszédet hétfőn a parlamenthez, és jelezte, hogy minden parlamenti ülésszak elején élni akar ezzel az alkotmányos jogával. Johannis szerint a politikusoknak fel kell hagyniuk azzal, hogy döntéseiket szavazatmaximalizáló és népszerűséghajhász szempontoknak rendelik alá. A maga részéről Johannis megígérte, hogy sosem fog „populista témákban" népszavazást kiírni.

Az államfő arra kérte a politikusokat, hagyjanak fel a látszatintézkedésekkel, mert az országot csak valódi reformokkal lehet előbbre vinni. Úgy vélte, a választási reform a legjobb alkalom arra, hogy a parlament hatékonyabbá váljék és valóban a népakaratot jelenítse meg. Johannis úgy fogalmazott, hogy erős parlamentet szeretne, mert ha a törvényhozás gyenge, akkor a demokratikus berendezkedés gyenge láncszemévé válik. Az elnök új párttörvényt sürgetett, amely átláthatóvá tenné a kampányfinanszírozást, felszámolná a választási turizmust és szavazatvásárlást. 

Az államfő méltányolta, hogy a törvényhozás most készülő új szabályzata hetente egyszer olyan ülésnapot is előirányoz, amikor a kormány tagjainak is jelen kell lenniük a parlamentben. Úgy vélte, ez fontos lépés a kormány fölötti valós parlamenti ellenőrzés felé.
Johannis rámutatott: az alkotmány közvetítői szerepet szán az államfőnek, és ő ennek eleget akar tenni. Felajánlotta, hogy közvetíteni fog az olyan kényes témákban, amelyek a párbeszéd hiánya miatt kerültek holtvágányra. Példaként az információ-biztonsági törvényeket hozta fel.

Úgy vélte, a választópolgárok fokozott elvárását mobilizáló erőként kell felfogni, amely akár jelentős eredményekhez is vezethet. Johannis hangsúlyozta, hogy a parlamentnek ajánlott partnerségét párbeszédre és kölcsönös tiszteletre akarja építeni.

Kimaradt?