Egyes állatfajok hűségesebbek egymáshoz, mint az emberek
Akadnak madárfajok, amelyeknél jóval alacsonyabb a válási ráta, mint az embernél. A vadkacsáknál a párok 9, a hattyúknál a párok 5 százaléka bomlik fel azelőtt, hogy az egyik egyed elpusztulna. Még hűségesebbek az albatroszok: náluk a válási ráta nulla.
Van a szerelem, és van az albatroszok szerelme - egy új könyv (The Thing With Feathers) szerint ez a madár az állatvilág leghűségesebb faja, írja az Origo. Az albatroszok tengeri madarak, életük több mint 90 százalékát a levegőben töltik. Fő táplálékuk a hal, és ha elfáradnak, az óceán felszínén pihennek. Előfordul, hogy évekig nem látnak szárazföldet.
A hím és a nőstény albatrosz egészen addig egy pár marad, amíg az egyik egyed el nem pusztul. Ez annak tükrében érdekes különösen, hogy átlagos élettartamuk 40 év, de egyes példányok a 80 éves kort is megélhetik.
Nem csak a párjukat tekintve hűségesek, ragaszkodnak a gyökerekhez is: a fészket ugyanis a szülők arra a helyre építik, ahol ők is születtek. Egyszerre egy tojást raknak le. Amikor a fióka elkezdi növeszteni a tollait, a szülők elrepülnek, és csak időnként térnek vissza azért, hogy a fiókát megetessék.
Az albatroszok hűsége kivételes az állatvilágban. Egykorábbi kutatás vizsgálta, hogy azoknál a madárfajoknál, amelyek egyedei hosszútávon párt alkotnak, mekkora a gyakorisága annak, hogy a kapcsolat még az egyik egyed halála előtt felbomlik. A flamingók esetében ez 99 százalék volt, az Észak-Amerikában élő kis liléknél 67 százalék, a vadkacsák esetében viszont már csak 9 százalék.
A hattyúknál még erősebb az elköteleződés: a kapcsolatok 5 százaléka bomlik csak fel, mielőtt az egyik egyed elpusztul. Az új könyv szerint azonban a legkitartóbbak az albatroszok, amelyek 100 százalékban hűségesek – annak ellenére, hogy amikor tengeren vannak, akár hónapokat is külön töltenek.