Két hónapig senki sem zavart a titokban emelt utcai szobor

A római polgármesteri hivatal két hónap elteltével vette észre az olasz főváros közepén engedély nélkül állított műalkotást. A művész alkotói provokációnak nevezte az önerőből történt szoborállítást.

Francesco Visalli (francescovisalli.it) római festő és szobrász még november 24-én éjszaka állította fel a háromszor három méter nagyságú színes téglatestet. Róma egyik legszebb szabadtéri kiállítóhelyét választotta: a Circus Maximus ókori pályája feletti tér közepére tette a szobrát, még műnövényzettel fedett talapzatot is emelt alá. Visalli és segédei kamionnal szállították ide az alkotást. Éjszaka még a teret is lezárták, hogy szabadon tudjanak dolgozni.

Azt, hogy a köztéri szobrot engedély nélkül állították fel, Róma főpolgármesteri hivatala hónapokon keresztül nem vette észre. Egy olasz képzőművészeti internetes portál most tette fel a kérdést, miként kerülhetett az alkotás Róma történelmi városközpontjába. Az önkormányzati hivatalok így szembesültek azzal, hogy Visalli magánakciójáról volt szó.

"Azt hittem, rögtön észreveszik, hogy szobor került a Circus Maximushoz! Nem gondoltam, hogy két hónapig eszükbe se jut ellenőrizni, ki állított szobrot" - nyilatkozta a szerdai római napilapoknak Francesco Visalli. A művész elmondta, provokációnak szánta a művet. Ugyanakkor azt is bizonyítani kívánta, hogy Rómában mindenki azt csinál, amit akar, a hatóságokat nem érdekli a művészet.

A két tonna acélból készült mű huszonháromezer eurós költségét Francesco Visalli saját zsebből fizette. A kétarcú monolit című alkotást Piet Mondrian (1872-1944) holland festőnek dedikálta.

Kimaradt?