Elfogadták a jövő évi költségvetési törvényt

Nem szavazták meg az RMDSZ képviselői és szenátorai a  jövő évi költségvetési törvényt. A büdzsé tervezetét szerda délután bocsátották szavazás alá, a törvényt 346 honatya szavazta meg, ellene voksolt 49 – köztük az RMDSZ honatyái is.

Máté András Levente, az RMDSZ képviselőházi frakciójának vezetője elmondta: a jövő évi költségvetés törvénytervezete számos hiányosságot mutat, különösképp a szociális ellátások rendszerében, valamint az infrastrukturális befektetések terén. „Ilyen körülmények között az RMDSZ parlamenti frakciója nem ért egyet a jövő évi költségvetéssel” – nyilatkozta Máté, aki kiemelte: „bár számos társadalombiztosítási kérdésben növekedést ígért a kormány, a számok nem igazolják ezt, ugyanis a növekedés alig vagy egyáltalán nem fedezi az infláció mértékét.”

A kolozsvári politikus kifejtette: a költségvetés nem fedezi a szükséges infrastrukturális fejlesztéseket és egyáltalán nem lehet tudni, hogy milyen terveket fognak finanszírozni. Mint mondta: a szövetség nem tartja elfogadhatónak azt az eljárást sem, ahogyan a kormánytöbbség a költségvetés vitáját lebonyolította. Amint arról a Maszol.ro is beszámolt, a költségvetés tervezete jelentős késéssel került a képviselők és szenátorok elé. Az RMDSZ-nek több mint 80 módosító javaslata volt, ezeket azonban mind elutasította a kormányzó Szociál-liberális Szövetség (USL) a több mint kétharmados többségével. 

Erdei-Dolóczki István képviselő kedden azt nyilatkozta a maszol.ro-nak, hogy az elutasítást követően a módosításokat a plénumbeli vitán próbálják beiktatni a törvény szövegébe. Mint mondta: „ttól tesszük függővé a szavazatunkat, hogy néhány általunk fontosnak tartott módosító indítványt elfogadnak-e és bekerülnek-e a törvénybe”. A szövetség egyebek között a községi és megyei utak fenntartására szánt összegek 40 százalékos emelését kérték, azt javasolták, hogy a fogyatékkal élők személyek mellé rendelt ápolók fizetései egész évre biztosítva legyenek, ugyanakkor enyhén felfele kerekítették volna a nyugdíjpont értékét.

A törvényt még Traian Basescu államfőnek is alá kell írnia, aki hétfőn azzal fenyegetőzött, hogy nem írja alá a kormány és a Nemzetközi Valutaalap közötti memorandumot, illetve a költségvetési törvényt sem, ha a kormány nem mond le az üzemanyag jövedéki adójának pótlólagos emeléséről. Erről kedd este egyeztetett Traian Basescu és Victor Ponta, a megbeszélés azonban eredménytelenül zárult.

Kapcsolódók

Kimaradt?