Kelemen Hunor: Bethlen Gábor meglátta Erdély útját

„A Romániai Magyar Demokrata Szövetség a 2013-as esztendőt Bethlen Gábor és Kós Károly évvé nyilvánította, hiszen szellemi örökségünk szempontjából két nagyon fontos erdélyi személyiségről van szó” – hangsúlyozta Kelemen Hunor szövetségi elnök szombaton, Gyulafehérváron, ahol Bethlen Gábor fejedelemmé választásának 400. évfordulóját ünnepelték. A székesegyházban megtartott ökumenikus istentiszteleten Jakubinyi György római-katolikus érsek, és Kató Béla református püspök hirdetett igét, majd a történelmi központban lévő Vár téren került sor az ünnepi beszédekre.

„Bethlen Gábor uralkodása idején Erdély felvirágzott, a transzilvanizmus pedig gyökeret eresztett. Azt az örökséget hagyta ránk, amely szerint a közéletben a hazaszeretetnek, a szülőföld építésének kell alárendelni mindent. Bethlen Gábor megtalálta Erdély útját, ha kellett, akkor harcba lépett, ha pedig a szükség úgy kívánta, akkor szövetséget kötött. Bár csupán 16 esztendeig uralkodott, évszázadokra meghatározta az erdélyi szellemiséget ez a kiváló államférfi, politikus, katona és diplomata” – mondta ünnepi beszédében az RMDSZ elnöke. Hozzátette, Bethlen Gábort ismerték Európa-szerte, egy olyan vezető volt, aki számított Európában.

„A Bethlen Gábori örökség egyik irányvonala ez: számítani Európában! Ehhez pedig dolgozni kell, építkezni kell, szövetségeket kell kötni annak érdekében, hogy gazdasági, kulturális, tudományos vagy oktatási téren fejlődjünk, haladjunk. Számunkra, erdélyi magyarok számára ez a mai ünnep azt jelenti, hogy nagy fejedelmünk örökségét megértettük, és visszük tovább. Ma itt ünnepelhetünk Gyulafehérváron, itt lehetünk ezen a téren, mert a párbeszéd útját választottuk azért, hogy a normalitás fele haladjunk, és bár ez sokszor nehezebb, mint a konfliktuskeresés, mi mégis makacsul ragaszkodunk ehhez” – szögezte le beszédében Kelemen Hunor.  

„Az elmúlt 24 esztendőben az erdélyi magyar közösség folyamatosan építkezett, intézményeket alapított és tart fent, civil szervezetek, alapítványok sokasága lát el folyamatos, építkező tevékenységet. Mindezt azért, mert tudjuk, nekünk a szülőföldünkön van munkánk, mi itthon akarunk otthont építeni. Nem elég csak szavakkal szeretni a szülőföldet, a megmaradásunkért meg kell dolgozni, és mi ezt tesszük 24 esztendeje, egy erős közösség építi itthon, Erdélyben a szülőföldet” – zárta ünnepi beszédét az RMDSZ elnöke.

A Vár téren felállított színpadon a nagyszámú érdeklődőt Kováts Krisztián, az RMDSZ Fehér Megyei Szervezetének elnöke, és Szőcs Ildikó, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium igazgatója köszöntötte házigazdaként, majd felszólalt Sógor Csaba, az RMDSZ európai parlamenti képviselője, Hegedűs Csilla kulturális főtitkárhelyettes a Communitas Alapítvány üzenetét tolmácsolta, a Székelyföld – Szórvány együttműködés jegyében pedig jelen volt Kovászna Megye Tanácsának küldöttsége is.

Hegedüs Csilla a Communitas Alapítvány képviselőjeként beszédében hangsúlyozta: ,,Az a jellemvonás, az a tulajdonság, amely Bethlen Gábort kiemeli az összes Erdélyi fejedelem, s azok közül, akik ideig-óráig magukénak érezték Erdélyt az, hogy a fejedelem mindig tudta, hol, mit, mikor kell erősíteni, mikor kell engedni, melyek a megvívható harcok, és melyek azok, amelyeket nem érdemes megharcolni; mert nem saját maga volt a fontos, hanem a vállalt feladat: Erdély jövőjének építése. Bethlen Gábor tudta: nem elég a hazaszeretet, józan ész kell ahhoz, hogy a tündérkertet felépítsd, megtartsd, s átadd a jövő nemzedéknek. Nem a kiszolgáltatott, hanem az önmaga sorsa fölött dönteni képes közösség tudja ezt vállalni”.

,,A Communitas Alapítvány ezt érzi feladatának, hisz más dolgunk nincs, mint alázattal és méltósággal tisztelni és követni a Tündérkert megteremtőjét. A feladat: a közösség erősítése, ahhoz hogy az talpon maradjon, fejlődjön, a kultúra, az oktatás, az egyház támogatásával. A mi feladatunk ma nem sokban különbözik a Bethlen Gábori feladattól, igaz, ma nem karddal, nem csatamezőkön, de nekünk magunknak kell kivívnunk mindazt, ami bennünket megillet”‒ fejtette ki a főtitkárhelyettes.

,,A Romániai Magyar Demokrata Szövetség azért hozta létre a Communitas Alapítványt, hogy az kiszámíthatóan, megbízhatóan szolgálja a közösséget, erősítse azt a talpra állásban, a fejlődésben. Ugyanakkor közös feladatunk megtalálni, s megmutatni a helyes utat az erdélyi magyar jövő építéséhez.  A Communitas Alapítvány támogatja mindazokat, akik Erdélyt építik, mert azok a jövőt, a közös jövőnket építik”‒ zárta beszédét Hegedüs.

Sógor Csaba EP-képviselő köszöntőjében európai politikusnak nevezte Bethlen Gábort, aki nem csupán sikeres hadvezér volt, hanem azt is tudta, hogy az ország ereje a kiművelt főkben van.  ,,Ma van Európai Unió és Erasmus program, Bethlen Gábor idejében pedig volt fejedelmi ösztöndíj, amely a fiataloknak külföldi tanulmányi lehetőséget biztosított. Az ország gazdasági felemelkedése érdekében a humán tőke a legfontosabb befektetés” – mondta a képviselő. Sógor Csaba szerint ma is fontos, hogy a tehetséges diákok megjárják magukat külföldön, szétnézzenek, tanuljanak, majd a megszerzett tudással hazajöjjenek, és a hazát szolgálják.

,,Bethlen Gábor fejedelem példát mutatott áldozatvállalásból, egy olyan vezető volt, aki tetteivel a közösség javát igyekezett szolgálni. Áldozatvállalás nélkül ma sincs felelős politika. Élete során harminckét alkalommal olvasta el az Újszövetséget és hitt abban, hogy Istentől kapott küldetésünk van a haza szolgálatában is.  Olyan ember volt ő, aki az örökkévalóság távlatában végezte munkáját. Szolgálat volt ez és nem uralkodás” – mutatott rá az EP-képviselő.

A rendezvény-sorozat keretében különböző kulturális programokra, hagyományos termékvásárra és a Bethlen Gábor nevét viselő oktatási intézmények gyulafehérvári találkozójára is sor került.  A program szombati napja harangláb-avatással indult a II. Rákóczi Ferenc Közösségi Házban, majd ökumenikus istentiszteletre várták az ünneplőket, amelyen Jakubinyi György érsek és Kató Béla református püspök hirdetett igét. A szentmisét követően megkoszorúzták a Székesegyházban található Bethlen Gábor emléktáblát, majd a résztvevők átvonultak a Vártérre, ahol a szabadtéri programok hivatalos megnyitóját tartották.

Kimaradt?