A váltott műszak meddőséget okozhat
A rendszertelen időbeosztás szerint dolgozó nők gyakrabban szenvednek meddőségi problémáktól, mint az állandó műszakban dolgozók - mutatta ki egy új tanulmány.
A Southamptoni Egyetem kutatói a témában 1969 óta megjelent tanulmányokat elemezték, amelyek összesen 119 345 nő adatait tartalmazták - idézi a tanulmányt a The Daily Telegraph online kiadása.
Hosszabb idő volt szükséges a fogamzáshoz, és gyakrabban szenvedtek a menstruációs ciklus rendszertelenségétől azok a nők, akik különböző műszakokban dolgoztak. Akik csak éjszaka dolgoztak, nem tapasztaltak fogamzási nehézséget, ám náluk jelentősen magasabb volt a vetélés kockázata - mutatták ki a szakemberek.
Azoknál, akik egyaránt teljesítettek nappali, esti és éjszakai műszakot, 80 százalékkal gyakoribb volt, hogy egy éven belül nem sikerült a teherbe esés azokhoz képest, akik rendszeresen ugyanabban a napszakban dolgoztak.
Rendszertelen beosztás esetén 33 százalékkal magasabb volt a ciklus zavarainak valószínűsége. Akik csak éjjel dolgoztak, azoknál 29 százalékkal emelkedett a vetélés kockázata.
Korábbi kutatások már kimutatták az alváshiányt és a biológiai óra megzavarását okozó váltott műszak és bizonyos egészségügyi problémák közötti összefüggést, ám kevesen vizsgálták a termékenységre gyakorolt hatását.
„A tanulmány nem állapította meg, miként okoz meddőségi problémákat a rendszertelen műszakbeosztás. Lehetséges azonban, hogy a test biológiai órájának megzavarása hatással van az élettani működésére. A váltott műszak rendszertelen alváshoz, alváshiányhoz vezet, az aktív időszak pedig nincs szinkronban a test természetes életritmusával" - fűzte hozzá Linden Stocker, a kutatás vezetője.
A Southamptoni Egyetem kutatócsoportja az eredményeket Londonban, az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság éves ülésén mutatta be.