banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kelemen: alkotmányellenes a népszavazási küszöb leszállítása

Az alaptörvénybe ütközőnek tartja az RMDSZ a népszavazások érvényességi küszöbének leszállítását, ezért a többi ellenzéki párttal közösen az alkotmánybíróságtól kérte a múlt héten elfogadott módosítás érvénytelenítését - jelentette be keddi bukaresti sajtóértekezletén Kelemen Hunor szövetségi elnök.

A képviselőházban szerdán elfogadott jogszabály szerint a választói névjegyzékben szereplők több mint fele helyett a választók több mint 30 százalékának a részvételére lesz szükség ahhoz Romániában, hogy egy referendum érvényes legyen.

Kelemen Hunor kifejtette: az új küszöb lehetővé tenné, hogy az RMDSZ - és más pártok - polgármestereit, megyei tanácselnökeit, sokkal kisebb szavazataránnyal leváltsák, mint ahogy megválasztották, ami az RMDSZ szerint alkotmányellenes. Rámutatott: a népszavazási küszöb leszállítása a községek, városok közigazgatási határainak megváltoztatását is megkönnyíti, ami felhasználható a magyar közösségek ellen.

"Maros, Hargita, Kovászna megyétől kezdve egészen föl a Partiumig szét lehet szedni településeket, magyar településeket román községekhez lehet csatolni, anélkül, hogy a magyar embereknek a véleménye egyáltalán számítana" - ecsetelte az RMDSZ elnöke. Hozzátette: mindez sérti az alkotmányos elveket, ezért reméli, hogy a taláros testület visszaküldi a jogszabályt kijavításra a parlamentnek.

Márton Árpád képviselő a maszol.ro-nak elmondta: a küszöb csökkentése két szempontból is alkotmányossági aggályokat vet fel. Az egyik az, hogy a kormánypártok alkotmánysértő módon megszegték a házszabályt a törvény elfogadása előtt. Magyarázata szerint a referendumtörvény módosításáról jelentést készítő bizottság a javaslatok beterjesztésének határideje előtt befejezte a munkáját és így a képviselőknek már nem állt módjukban indítványokat benyújtani. „Ezzel egy alkotmányos joguk gyakorlásában akadályozták meg a honatyákat” – mondta Márton Árpád. Az RMDSZ másik kifogása, hogy az USL játék közben változtatta meg a szabályokat. „Módosítani bármit lehet, de ezek a módosítások a múltra és a folyamatban lévő dolgokra nem vonatkozhatnak” – utalt arra, hogy a kormánypártok a jelenlegi alkotmánymódosításhoz igazították a referendumtörvényt. 

„Működik az USL szavazógépezete”

Kelemen Hunor beszámolt arról, hogy az alkotmánymódosítás szövegét előkészítő parlamenti bizottság elvetette az RMDSZ-nek azt az indítványát, hogy a helyi közösségek népszavazással dönthessenek az őket érintő közigazgatási felosztás megváltoztatásáról.

Az RMDSZ elnöke szerint a kétharmados többséggel kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) "szavazógépezete csaknem tökéletesen működik". Megállapította: az alkotmánymódosítás előkészítésénél az USL nem törekszik konszenzusra az ellenzékkel és a magyar érdekképviselettel.

Kelemen Hunor bírálta a közigazgatási régiók bevezetésének szándékát, amely szerinte a bürokráciát növeli. Az uniós források hatékonyabb lehívásához nincs szükség újabb közigazgatási szintre, hanem a kisebb, legfeljebb három-négy megyét tömörítő, fejlesztési régiókra - hangsúlyozta bukaresti sajtóértekezletén az RMDSZ elnöke.

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?