Arad: visszatérhetnek a diákok és tanáraik az iskolába, amelyikben tömeges megbetegedés történt

Január 20-tól, hétfőtől folytatódik a tanítás az aradi Adam Müller Guttenbrunn Elméleti Líceum alsó tagozatos iskolaépületében, ahol tömeges megbetegedés történt a hét elején a gondatlanul végzett rovarirtás és fertőtlenítés következtében. Közel hatvan gyerek került kórházba mérgezéses tünetekkel, hatot jelenleg is kezelnek.

Az Arad Megyei Prefektúra és az Arad Megyei Tanfelügyelőség is közleményben tájékoztatott pénteken kora este, hogy miután más iskolákból odarendelt takarítószemélyzet segítségével kitakarították, s a közegészségügyi igazgatóság (DSP) biztonságosnak és alkalmasnak nyilvánította az iskolaépületet a tanításra, hétfőtől visszatérhetnek a gyerekek és a pedagógusok az intézménybe.

Január 14. és 17. között függesztették fel az oktatást a német tannyelvű líceum Posada utcai épületében, Újaradon, ahol az általános iskolai tagozatok működnek, mivel január 13-án, hétfő délután több hatodik és hetedik osztályos tanuló rosszullétre panaszkodott, kiütések jelentek meg az arcukon, egyesek hánytak és légzési nehézségeik is voltak.

Mint kiderült, a kártevőirtást a múlt pénteken végezte el egy erre szakosodott dévai vállalat a tantermekben – a hazai viszonyokat jellemzi, derítette ki a specialarad.ro, hogy a munkálatok elvégzésének jegyzőkönyvét tavaly december 17-én írták alá és a munkadíjat is kifizették év vége előtt, de a fertőtlenítésre csak a téli vakáció utolsó napján került sor. Az első vizsgálatok szerint a fertőtlenítéshez használt vegyszereket túl nagy koncentrációban alkalmazták – sajtóhírek szerint négyszeres dózist kevertek be –, s mivel a hétvégén nem szellőztettek a termekben, az így képződött gáz okozott mérgezést.

A prefektúra közleménye szerint összesen 59 tanuló került kórházba, és 28-at be is utaltak közölük kezelésre; péntek délután már csak hat kiskorút tartottak benn megfigyelés vagy kezelés céljából.

A rendőrség bűnvádi kivizsgálást indított, emellett a megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) és az Országos Közegészségügyi Felügyelet is vizsgálódik az ügyben, mintákat is vettek az iskolapadokról, amelyek a gyerekek szerint ragacsosak volt a téli vakáció utáni első tanítási napon.

Az iskola igazgatója korábban azt mondta, hogy az önkormányzat bízta meg a céget a fertőtlenítési munkálatok elvégzésével, a polgármesteri hivatal viszont közleményben cáfolta ezt, és az iskola vezetőségére hárította a felelősséget. A felháborodott szülők a vétkesek felelősségre vonását követelik.

Kapcsolódók

Kimaradt?