Ezekért az ügyekért dolgozik a magyar diákokért összehívott szakmai válságstáb
Az előzetes tervekhez képest a kedd délelőtt összeült szakmai válságstáb úgy döntött: elsőként a jövő évi érettségire való felkészülésre fókuszálnak, ebben próbálnak a tanároknak, diákoknak segítséget nyújtani, amihez már konkrét cselekvési terv is készült – tudtuk meg a marosvásárhelyi ülést kezdeményező Magyar Szülők Szövetségének elnökétől, Csíky Csengelétől.
Mint ismert, a szülői szövetség meghívására gyakorlatilag minden, a romániai magyar közoktatásban kulcsszerepet betöltő személy, intézmény tárgyalóasztalhoz ült kedden, Marosvásárhelyen a magyar diákokért: a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ), a Romániai Magyar Középiskolások Szövetségének (MAKOSZ), a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) és a kisebbségi oktatásért felelős államtitkárság küldöttsége, valamint magyar főtanfelügyelők és főtanfelügyelő-helyettesek.
A zárt ajtók mögött tartott több órás megbeszélést követően Csíky Csengele lapunknak így értékelt: „Hiánypótló találkozás történt, ami képes már most segítséget nyújtani, közép- és hosszú távon pedig olyan megoldási és kivitelezési lehetőségben gondolkodik, és tesz ennek érdekében, ami az egész romániai magyar közoktatást képes megváltoztatni.”
Ezekért az ügyekért dolgoznak
A felek abban egyeztek meg, hogy elsőként a 2020-as érettségire való felkészülésre fókuszálnak. Román nyelv és irodalomból igyekeznek régiók szerint segítséget nyújtani azáltal, hogy a már működő kezdeményezéseket (nyelviskolák, iskolák, egyesületek, alapítványok erre irányuló programjait) egy ernyő alá szervezik, rendszerezik, ahol pedig szükség van megerősítésre vagy további segítségre, ott segítenek. Egy internetes gyűjtőoldalnak a megalapítása is felmerült, ahol tájékozódni lehet majd a lehetőségekről.
Emellett középtávú tervként felmerült még a szakoktatás megerősítése, „mentalitásváltás nyomán” a szaklíceumok átminősítése annak érdekében, hogy ne legyen érettségiköteles az a fiatal, aki szakmát akar tanulni és a munkaerőpiacon akar elhelyezkedni. Az idei érettségi eredményekből is látni lehetett, hogy a szakoktatásban tanuló diákok teljesítménye jelentősen elmaradt az elméleti líceumokétól.
Továbbá pályaorientációs programokat szerveznének akár már az ősztől. Csíky Csengele beszámolója szerint fontosnak tartják, hogy a gyermek már a legkisebb kortól, elemi osztályosan különböző szakmákkal ismerkedjen meg, és ez a pályaorientáció végig, az iskola alatt kitartson, hiszen „az érettségi az egy végső eredmény, de már a nyolcadikos képességvizsgánál kezdődik az egésznek a miértje”. Ebbe a vállalkozói szférát is be kell majd vonni, tette hozzá a szülői szövetség elnöke.
Ennek fontosságát hangsúlyozta az oktatási minisztérium tanácsosa, Fodor Sándor József is, aki az Erdélyi Magyar Televíziónak az ülés után úgy fogalmazott: „A fő téma a pályaorientáció lenne, ami igazából hiányzik a magyar oktatás előremeneteléséhez. Ez így kicsengett mindenki szájából, hogy erre nagyon oda kellene figyelni a közeljövőben, innen kellene kezdeni, hogy végül is merre tudjuk mi a jövendő nemzedéket orientálni.”
Csíky Csengele összegzésében elmondta: a kedden megalakult csapat fog továbbra is ezekről a témákról egyeztetni, tervezni, a következő találkozót Tusványosra ütemezték.