Az '56-os forradalom hőseire emlékeztek Kolozsváron
A diktatúrákhoz vezető utakat kell felismerni – hangzott el kedden, az 1956-os forradalom és szabadságharc 62. évfordulója alkalmából szervezett kolozsvári megemlékezésen.
A Kolozsvári RMDSZ és a Kolozsvár Társaság által szervezett esemény a Sétatér '56-os emlékművénél zajlott. A magyar egyházak áldását követően Horváth Anna, az RMDSZ ügyvezető alelnöke beszédében úgy fogalmazott: nagy kérdés számára, hogyan lehet elmagyarázni a visszaszerezendő szabadság reményének közös gyújtópontját a fiataloknak. „Talán hallottak a régi Kolozsvárról, ahol csak félve volt ajánlatos az utcákon beszélni, vagy az 56 utáni erdélyi magyarok bebörtönzéséről” – folytatta, rámutatva: a diktatúrákhoz vezető utakat kell felismerni.
Dávid Gyula irodalomtörténész, '56-os elítélt úgy fogalmazott: a forradalom ereje a leverését követően is dacolt, a nemzet egységet alkotott. Ma is időszerű példa a forradalom arra, hogy az individualizmusra hangolt világban az egyéni szabadságot és a közös érdekeket össze kell egyeztetni – mondta.
Szabó Zsolt irodalomtörténész, a Kolozsvár Társaság vezetőségi tagja arról beszélt: a magyarországi történések után Romániában a Bolyai egyetem ellen léptek fel, koncepciós perek zajlottak. Kötelesség cselekedni a minket legázolni akaró arctalan gonosz erőkkel szemben – figyelmeztetett.
A megemlékezést a János Zsigmond Unitárius Kollégium kórusának fellépése és az Apáczai Csere János Elméleti Líceum diákjainak irodalmi összeállítása gazdagította.