Angyalok Amerikában – kétestés előadást mutat be a kolozsvári színház
Rendhagyó, kétestés előadást mutat be hétvégén a Kolozsvári Állami Magyar Színház. A 16 év fölötti nézőknek ajánlott Angyalok Amerikában egy homoszexuális pár történetén keresztül olyan kérdésekkel foglalkozik, amelyek – egy generációs eltolódással – a kelet-európai társadalmat is foglalkoztatni kezdték.
Tony Kushner kétestés drámáját decemberben és januárban már többször játszotta a színház, hivatalos bemutatója azonban pénteken és szombaton lesz. A két rész önállóan is értelmezhető, de igazán együtt ad ki egy egészet, magyarázta Tompa Gábor színházigazgató, aki szerdán a szereposztás egy részével együtt sajtótájékoztatón ismertette a darabot.A több szálon futó cselekmény középpontjában egy New Yorkban élő homoszexuális pár áll, akik a korabeli társadalom perifériáján élnek. A dráma összes szereplője valamilyen kisebbség tagja (melegek, zsidók, mormonok), akiket azonban emberi oldalukról mutat be a szöveg. A rendező és a díszlettervező, Victor Ioan Frunză és Adriana Grand állandó alkotópáros, az 1993-’94-es évadban bemutatott Shakespeare: Vízkereszt óta ez az első rendezésük Kolozsváron. Az Angyalok Amerikában című drámát már a bukaresti Metropolis Színházban is színpadra állították, Kolozsváron azonban új koncepció szerint dolgoztak.
Tompa Gábor elmondta, hogy Victor Ioan Frunză két-három javaslata közül azért választotta éppen Tony Kushner másságról, szexuális és egyéni szabadságról szóló drámáját, mert olyan pillanathoz érkezett a kelet-európai társadalom, amikor beszélni, vitázni kell erről. A társadalom sokféle, de mindenkinek joga van hallatnia a hangját, joga van a valós párbeszédhez, fogalmazott a színházigazgató.
Az előadásban nyolc színész játszik, néhányuk több karaktert alakít. Az egyik főszereplő Roy M. Cohn, aki egyébként létező személyből, Donald Trump korábbi ügyvédjének alakjából inspirálódott. A befolyásos, „minden hájjal megkent” politikust Bogdán Zsolt alakítja, aki a próbafolyamatból a rendező munkamódszerét emelte ki. Frunză, akivel Bogdán negyedéves vizsgaelőadásában is együtt dolgozott, „árnyaltan” dolgozik a színészekkel, kevés instrukciót ad a színésznek, aki mint „papírcsónak egy kád vízben, a külső behatásoknak megfelelően megtalálja a helyét” – fogalmazott.A Louis Ironsont alakító Bodolai Balázs számára „rázós út” volt a próbafolyamat, nehezen fogadta el Frunză „non-intervencionista” munkamódszerét, de a végére értékelni tudta. „Nem volt könnyű átlépni a test intimitását egy másik férfival szemben, sokáig kerestem, hogy ez hogy tudjon megtörténni, ezen kívül nagyon tetszett, hogy a darab csak részben tematizálja magát a homoszexualitást, legalább olyan hangsúlyt fektet arra, hogy mit jelent a hűség, szerelem, halál, boldogság” – tette hozzá Bodolai.A színész szerint az egész darabot áthatja a szerző, Tony Kushner meggyőződése, hogy az egyénnek megéri harcolni, illetve, hogy minden cselekedetnek van következménye, „minden újra visszajön hozzánk.”
Az előadásban Bogdán Zsolt, Árus Péter, Imre Éva, Bodolai Balázs, Szűcs Ervin, Kató Emőke, Balla Szabolcs, Tordai Tekla látható. A kétestés előadásra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában, valamint online. Aki mindkét részére jegyet vásárol, kedvezményben részesül.