Ukrán virtus

Az elmúlt hetekben keleti szomszédunk virtusának lehettünk tanúi: nagy merészség kell ahhoz, hogy valaki a túlerőben levő hódítót megtámadja! Sokan, sok szempont szerint elemzik Ukrajna Oroszország Kurszk tartományába való váratlan betörésének az okát. Erkölcsi, politikai, geopolitikai szempontokat emlegetnek. Vannak, akik az elmúlt hetek meghökkentő ukrán területszerzését a talán közeledő béketárgyalások ukrán esélyeket javító, jobb alkupozícióért vívott küzdelmeként értékelik, mások Oroszország Ukrajna általi erkölcsi megleckéztetésének bravúros gesztusát emlegetik. Zelenszkij elnök is erre utal, mikor azt mondja, hogy kóstoljanak csak bele odahaza az oroszok, hogy milyen a háború, illetve puffer-zóna létrehozását emlegeti a hadban álló két ország között. Az első szempontot emberileg meg lehet érteni, de a második megvalósulásának lehetőségét nem látom, hiszen az elfoglalt terület az ukrán–orosz határtérség kis része, és nem valószínű, hogy jelentősen tovább növekedne.

Számtalan magyarázattal találkozhatunk a kurszki ukrán betöréssel kapcsolatban. Az én véleményem szerint a sarokba szorítottak vakmerő merészségének vagyunk a szemtanúi. Valódi virtus és taktikai bátorság ez, melyet a geopolitikai realitások kényszerítettek ki, viszont hamarosan felül is fognak írni. Tény, hogy Ukrajna egyre inkább kifut a támogatásokból – már Németország is látványosan visszafaragta azok összegét – a bevethető katonákból és az időből is, szemben Oroszországgal, melynek bőven vannak tartalékai, és világszinten is – a BRICS szövetségi rendszer tagja lévén – nem gyengül, de napról napra erősödik. Bárki legyen is az amerikai elnökválasztások győztese, nem fogja beláthatatlan ideig további száz milliárdokkal ezt a háborút támogatni, és végül  nem a katonai virtus, de a hadi-pénzügyi, illetve a kapcsolati-diplomáciai háttér fogja eldönteni, hogy ki lesz a győztes és ki lesz a vesztes ebben a háborúban.

Ez a megkerülhetetlen geopolitikai törvényszerűség és kényszer nem von le semmit annak érdeméből, hogy akit eddig a ringben agyba-főbe vertek, most hirtelen kiegyenesedik és egy-két pofont visszaad. Igazi virtus ez, bármi legyen is a motivációja és bármi lesz a következménye. Mert a következmények nem maradnak el. Az oroszok mindig lassan és meglepően rossz hatékonysággal reagálnak, de a maguk módján végül csak helyére teszik a dolgokat a házuk táján. Semmi kétség, a kurszki kaland bátor portyázóit is kiverik majd az országból, és az esemény csak egy különleges epizód emlékét hagyja majd hátra.

A kurszki betörés megtervezői kiváló taktikusok – a meglepetés ereje, az erő felmutatása, a szövetségesek lankadó bizalmának a felturbózása, stb. – viszont veszélyes stratégiát követnek: ha az ukrán csapatok nem tudják beásni magukat és az elfoglalt területet hosszabb távon fenntartani, a csapatok elvesztése mellett hitelük elvesztését kockáztatják. Szomorú történelmi tény ugyanis, hogy bárhonnan egy hadsereget kiszorítanak, az pusztítást és halált hagy maga után. Amilyen jól jött az ukrán és a nyugati szövetségesek moráljának ez a már egy hónapos kurszki kaland, éppolyan katasztrofális lenne, ha kiderülne, hogy az ukrán hadsereg tagjai öncélú kegyetlenséggel viselkedtek az elfoglalt településeken. Egyelőre nincsenek ilyen természetű hírek, reméljük nem is lesznek, de megvan a kockázata az események ilyen irányú fordulatának.

Hogy mire volt jó a kurszki ukrán ellenoffenzíva, kiderül a közeljövőben. Elgondolkodtató, hogy az ukránok több ezer katonát lekötnek erre a vállalkozásra, miközben az oroszok lassan, de biztosan előretörnek a kialakult fronton. Sok kérdésre nincs válasz, ahogy a legfontosabbra sincsen: hogyan lehetne ezt a testvérháborút végre megállítani? Első lépésben talán el kellene fogadtatni a harcoló felekkel és azok támogatóival, hogy a mai bonyolult, sokrétűen összefonódó világban klasszikus értelemben vett győztesek és vesztesek nem is lesznek. Ami biztos: így vagy úgy, de mindannyian vesztesei vagyunk máris ennek a közelünkben zajló, több éve elhúzódó tragédiának. Igazi áttörés kellene ide, mely sokkal több az amúgy figyelemre méltó kurszki ukrán virtusnál, és elsősorban jelentős mentalitásbeli változásban nyilvánulna meg a konfliktusban szerepet játszó összes fél részéről. Meddig kell erre várjon a világ?

(Nyitókép: Agerpres/EPA)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?