banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

A vég kezdete?

Kép forrása: cnet.comSokan tudnak Elon Muskról, a világ leggazdagabb dél-afrikai származású emberéről, aki mérnöki diplomáját a Pennsylvania Egyetemen szerezte, s multimilliárdos vagyonát főként feltalálóként alapozta meg, de arról talán már kevesebben, hogy újabban azon gondolkozik, hogy otthagyja korábbi tevékenységeit, és tehetségét úgynevezett influenszerként, tehát a közvéleményt foglalkozásszerűen befolyásoló személyiségként folytatja.

A hatgyerekes apát manapság főként az emberiség fennmaradásának esélyei foglalkoztatják. Különböző kutatóintézeteket pénzel azért, hogy a szükséges kutatómunkát (melyet egyébként már az Egyesült Nemzetek Szervezete erre hivatott intézményeinek is kellett volna végeztetniük), elvégezzék.

A végeredmény kiábrándító. A kutatások ugyanis az emberiség végét prognosztizálják. Persze, ez nem túlságosan meglepő, hiszen a világ leggazdagabb országaiban, ahol a legkedvezőbbek lennének a feltételek a népszaporulat gyarapodására, de legalábbis a jelenlegi szint fenntartására, a termékenységi ráta zuhanórepülésben van.

„Sok ember – köztük sok, önmagát intelligensnek tekintő személy is – úgy gondolja, hogy a világ máris túlszaporodott, és a folyamat előbb-utóbb ellenőrizhetetlenné válik. A helyzet sajnos ennek pontosan az ellenkezője. Kövessék figyelemmel a statisztikákat! Ha az emberek többé nem akarnak gyereket, civilizációnk elkerülhetetlenül szétesik… Emlékezzenek a szavaimra!” – állítja Musk a Bravo TV-nek adott egyik interjújában.

Ezek a szavak valamiféle prófétai fenyegetésnek tűnnek, de ha megvizsgáljuk az újabban rendelkezésre álló adatokat, valóban a Musk által jósolt horror-forgatókönyv körvonalai bontakoznak ki. A Föld népessége évszázadok óta először – rövid időn belül – csökkenni fog. Amint arról a The Lancet című orvostudományi szaklap akadémikusai beszámolnak, igaz ugyan, hogy 2064-re az emberiség lélekszáma eléri a 9,73 milliárdot, de ez lesz a csúcspont, a századforduló előtt már drasztikus csökkenés következik be, a népességszám alig három évtized alatt közel egy milliárddal csökken. A prognózisok szerint 8,79 milliárdra esik vissza.

S a folyamat ettől kedve már megállíthatatlannak tűnik. A közeljövőben a lélekszám 23 országban fog a felére apadni.

Stein Emil Vollset, az Institute for Health Metrics and Evaluation vezető kutatója is arra figyelmeztet, hogy az emberiség ismert történetében a népességszám egyetlen esetben csökkent valamelyest, a 14. században. Akkor is a pestisjárvány miatt. Máskor éhínségek mérsékelték a növekedést. De először fordul elő, hogy a csökkenés oka a termékenység zuhanása lenne.

Az okok szétágazóak, filozófiaiak, ideológiaiak, életmódbeliek. Igaz, a szakemberek nem részletezik őket. Ők a puszta tényekre szorítkoznak.

Így hát megpróbálom én.

Az egyik legfontosabb ok szerintem a felvilágosodás évszázadaiban gyökerező individualizmus, mely a közösség helyett az egyént állította a figyelem középpontjába. Ennek a folyamatnak az antikvitás utolsó évszázadaiban is voltak előzményei. Róma bukásának egyik jelentős oka is a népességszaporulat drasztikus csökkenése volt. Itália bizonyos tartományai fokozatosan elnéptelenedtek.

De a kereszténység térhódítása visszájukra fordította a folyamatokat. A „szaporodjatok és sokasodjatok” parancsolata – az öncélú szexualitás jelentőségének csökkentésével – párhuzamosan visszaállította az egyensúlyt. Az emberi személy – amennyiben az Isten „saját képére és hasonlatosságára” teremtett bennünket – a középkorban is szentnek számított. A világképnek az egyén és a közösség összhangját sikerült stabilizálnia. A rettenetes embertelenségek, a máglyák, a kaloda, az inkvizíció, a háborúk ellenére is. Az embert a rendszer számtalan esetben megalázta (legalábbis mai nézőpontból), de a hit erkölcsi és szellemi magasságokba is felemelhette. Folyamatosan.

A mai individualizmus az egyén boldogulását jobbára a közösség rovására tudja csupán elgondolni. Az emberek jelentős része meg van győződve róla, hogy a gyerekek csak terhet jelentenek számára, hiszen, ha felneveli őket, erőfeszítéseiből mások húznak hasznot. Persze egy bizonytalan jövőben, s ha még megéri, talán ő is.

De nem értelmesebb ezt a hasznot mások gyerekeinek munkájából késedelem nélkül bezsebelni? Utánam az özönvíz! Szinte már a szó szoros értelmében. A nyugdíjrendszer szép dolog, de kevesen gondolták végig, hogy mi következhet belőle. Korábban az embert öregségére a gyerekei tartották el… Tehát a szó szoros értelmében szüksége volt rájuk. Ma – legalábbis úgy tűnhet – nincs.

De magának az életformának a megváltozása, a környezetszennyezés, a szellemi színvonal katasztrofális romlása is súlyos következményekkel jár. Az anyagi javak utáni hajsza, az egészségtelen életmód a férfi nemzőképességét és a nő termékenységét is csökkenti.

Mindezek mellé még egyrészt maga a genderideológia, másrészt az egyéni szabadság – szintén az individualizmusból fakadó – abszolutizálása is társul.

Sovány vigasz, hogy a globális Dél – a fent leírt fejlődésben gyakran évszázadokkal visszamaradt – népességei egy ideig még betömhetik a hézagokat, de a kultúra utáni civilizáció kórjai záros határidőn belül őket is elérik. „Civilizálódnak”. Az úgynevezett bevándorlás nem megoldja, csupán globalizálja a bajokat.

S akkor valóban kezdődet a Elon Musk-i horror-szcenárió.

Hacsak a magyar kísérlet, melyről egyelőre Musk sem látszik tudomást venni, nem válhat valamiféle világtörténelmi fordulat csírájává. Hiszen minden világtörténelmi fordulatot egy törpe és „méltó módon” megvetett kisebbség kezdeményezett: az őskeresztények, a hugenották, a Newton körül kialakult Királyi Tudományos Társaság, folytathatnám... Igaz, ugyanezt a jakobinusokról, a bolsevikokról, a neoliberálisokról is elmondhatjuk. Természetesen nem a középkort kell visszahoznunk, de a kommunista utópia rettenetét sem!

Alternatívák ma is vannak… Milyen szép lenne, ha a magyar lenne az! De erre egyelőre sajnos kevés a garancia… Effélével már másutt is kísérleteztek. A franciák, a svédek és mások is. Meglehetősen szerény (sőt akár azt is mondhatnók: siralmas) „sikerrel”. Lévén az efféle kísérletek fájdalmasan időigényesek is. És sajnos továbbra is szembe mennek egy rettentően erőszakos közhangulattal…

Musk félelmei továbbra sem alaptalanok.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kimaradt?