Ambrus Attila: Idén is megbukott

Sikertelenül érettségizett a diákok kétharmada a zömében magyarok lakta megyékben. Hargitában a jelentkezőknek mindössze 30 százaléka ért el átmenő jegyet. Kovászna megyében sem sokkal jobbak az eredmények: az érettségizők 32 százaléka vizsgázott sikerrel. Az országos összesített adatok szerint az eredmények még a tavalyinál is rosszabbak, noha már 2011-ben is elvágták a vizsgázók több mint felét.

Mi történt? Ezzel a kérdéssel fogadtak a minap Délvidéken, s vajdasági ismerőseim arra kértek, próbáljam meg elmagyarázni a hatalmas bukás okát. Vállalva a vádat, hogy túlságosan is szimplistán látom és láttatom a rendkívül összetett problémát, megtettem. Aztán hirtelen úgy éreztem, akár vitaindítóként, odahaza is el kellene mondanom, mert két-három megszívlelendő tanulsága van az idei érettséginek. Az egyik következtetést főként a szülők figyelmébe ajánlom!

Tavaly azzal magyarázták a katasztrofális eredményt, hogy videokamerás megfigyelő rendszerek felszerelésével megakadályozták az addig oly gyakori puskázást, másolást és azt a széles körben elterjedt gyakorlatot, hogy a felügyelő tanárok segítenek a feladatokkal nehezen megbirkózó nebulóknak. A megfigyelő rendszer telepítését az utolsó pillanatban jelentették be, így a diákok nem tudhatták, hogy az érettségi csalásnak vége. Idén viszont tudhatták, mégsem készültek többet, jobban.

Sokan, sokféleképpen láttatják az idei, még nagyobb kudarc okát. A diákok, a szülők, sőt, még Kerestély Irma, Kovászna megye főtanfelügyelője is a felkészítő tanárokat okolja. Igaz, a főtanfelügyelő enyhítő körülményként említi a tanárok rendkívül alacsony fizetését, ami magyarázza a pedagógusok motivációhiányát. Fölösleges azonban bűnbakká avatni a pedagógusokat! Az idei érettségi vizsgán ismét a romániai oktatási rendszer bukott meg.

A magyar megyék gyenge eredményei egyrészt – de nem elsősorban – azzal magyarázhatóak, hogy az erdélyi magyar diákoknak román nyelv és irodalomból is érettségizniük kell. Ráadásul ugyanazokat a tételeket kell megoldaniuk, mint a román anyanyelvű társaiknak.

A középiskolában irodalomelméletet és -történetet tanulnak, az érettségi vizsgán pedig nyelvi kompetenciákat kérnek számon. Nem csoda, ha a székelyföldi diákok fele elégtelenül teljesített, hiszen a román tanulók negyede sem írta meg az anyanyelvi vizsgán az átmenő jegyet.

Meg kell említenem a fordításból eredő ordító hibákat is. A történelem vizsga feladati közt szerepelt a „perioada postbelica" idő behatárolás is, amit a magyarító egyszerűen világháború utániként fordított, ami az első és a második háború utáni periodust is jelölheti. Akinek a gyereke az első világháború utáni korszak politikai életét írta le, joggal kérdezte: Ezért kellett bevezetni a történelem magyar nyelvű oktatását? Hogyan tudtam volna meggyőzni arról, hogy nem ezért.

Fizikatanár ismerősöm jelzi, hogy a román tételben szereplő belső ellenállás helyett a magyarban belső energia szerepel, egy másik tétel esetében az eredeti szövegben azt az utat kell kiszámítani amelyet egy test összesen megtesz a lejtő tetejéről a megállásig, (15,70 m a javítókulcs szerint), a magyar szövegben pedig csak a vízszintesen megtett utat kéri a feladat, amely csupán 11,25 m.

A figyelmetlen fordító miatt pontokat veszítenek hát a vizsgázók, s ez is hozzájárul a végső eredményhez.

A katasztrófa legfőbb oka azonban az, hogy Romániában a fiatalok szinte mindegyike elméleti oktatásnak a részese. Szinte azt írtam: szenvedője. Az inasképzést, a szakmák, mesterségek tanítását évek óta megszüntették. A szakközépiskolákban is csak a fémmegmunkálás, az építkezés, a villanyszerelés elméleti kérdéseit tanulják, annak gyakorlatát nem. Ezeknek az iskoláknak a diákjai is érettségiznek, matematikából például integrálásból, deriválásból, mátrixok szorzatából.

Németországban a fiatalok 40 százaléka érettségizik, 60 százalékuk szakmát tanul, amelyből aztán jól megél. Romániában minden 18. évét betöltött diák érettségizik, és ugye, minő meglepetés: 40 százalékuk abszolvál, 60 százalékuk nem!

Ezek az adatok gondolkoztathatnák el igazán a szülőket! Nem igaz, hogy csak a diplomások boldogok, a jó szakik nem. Olvassák el Benedek Elek végrendeletét, mindenkinél meggyőzőbben bizonyítja, hogy az üres fejű aktakukacoknál becsülendőbbek a jó kezű mesteremberek. Sőt, sikeresebbek, gazdagabbak is.

Ennek ellenére ma senki sem akar mesterségeket tanítani, csak a deriválást, a marketing, a irodalom és a molekuláris biológia elméletét.

Mert nem jól van ez így, nem először firtatom: miért nincsenek komoly szakmunkásképző iskolák Romániában?! Bizonyára nem is utoljára kérdem. Válasz az illetékesektől ugyanis soha sem érkezik. Csak minden júliusban, az érettségi eredmények kifüggesztésekor az újabb és újabb hidegzuhany.

Kimaradt?