Costa Ricáról Szatmárra költözött Cecilia Lihv, hogy felvirágoztassa a helyi labdarúgást

A sokáig Amerikában tevékenykedő svédországi üzletasszony társával, az olasz Giusseppe Joe Funicellóval vágott bele évekkel ezelőtt egy olyan projektbe, ami a tehetséges, felfedezetlen focisták fejlődését segíti. Ebből a célból hozták létre a SoccerViza nevű akadémiát, amelyet nemrég Szatmárnémetibe költöztettek. Cecilia Lihv ma már a harmadosztályban szereplő Olimpia klubigazgatójának is mondhatja magát, a közeljövőben elsősorban a fiatalokkal való munkára szeretne fókuszálni.  Az évek során sikerült olyan hálózatot kiépíteniük, amelynek köszönhetően a világ különböző pontjain elérhetnek futballistákat, nagy kérdés, Romániában milyen szintre tudják majd fejleszteni a képzést.

Napjainkban egyre népszerűbbek nemzetközi szinten azok a programok és kezdeményezések, amelyek más akadémiák és klubok által elutasított vagy felfedezetlen labdarúgóknak akarnak segíteni. Azt, hogy időnként mennyire sikeresek tudnak lenni ezek a próbálkozások, a 2022-es világbajnokságon résztvevő szenegáli Iliman Ndiaye esete is megmutatja, aki a torna előtt négy évvel még nem volt profi labdarúgó. Pályafutását egy tehetséges játékosokat bemutató YouTube-csapatban kezdte, onnan jutott el a válogatottsági szintre.

Cecilia Lihv | Fotó: Cecilia Lihv személyes archívuma

Amint ebből a példából is látszik, nemzetközi szinten sok ígéretes játékost utasítanak el amiatt, mert nem felelnek meg bizonyos kritériumoknak. A decemberben Szatmárnémetibe költöző, korábban Costa Ricán működő SoccerViza egyik célja az ilyen játékosok megtalálása, motiválása és fejlesztése.

A szatmári sport jelenleg leginkább a vívásról, a Dakaron már legendának számító motorosról, Gyenes Maniról vagy éppen a sakkozóiról nevezetes. Labdarúgásban ritkán tudják a térség csapatai felhívni magukra a figyelmet teljesítményükkel, a Szatmárnémeti SC Olimpia MCMXXI együttese a téli szünetben mindössze a nyolcadik helyet foglalja el harmadosztályú csoportjában.

Sok lehetőséget rejthet viszont magában a nemzetközi akadémiával való együttműködés. Már a korábbi években is sok játékost igazoltak a SoccerVizától, az elmúlt hónapokban viszont nem működött a játék a klubnál.  Emiatt a télen tíz játékostól meg is váltak, az elmúlt hetekben pedig sikerült leigazolniuk többek közt a lengyel Alec Shwartzmant, az amerikai Molvensly Guerriert és a kanadai Jaylen Drummondot.

A hosszútávú célok kapcsán a szatmárnémeti klub és a SoccerViza akadémia svéd származású igazgatója és tulajdonosa, Cecilia Lihv beszélt a Maszolnak a projekt hátteréről.

„Amerikában korábban olyan cégnél dolgoztam, amely tehetséges, még felfedezetlen játékosokat keresett és segített. Erős anyagi és üzleti háttérrel rendelkezem, emellett szeretem az új kihívásokat is, úgyhogy Giusseppe Funicellóval eldöntöttük, hogy olyan akadémiát hozunk létre, amely háromtól huszonhárom éves játékosokat foglalkoztat. Közel ezer gyerek jelentkezett hozzánk, de a koronavírus-járvány idején elhagytuk az Egyesült Államokat és Costa Ricán hoztunk létre fejlesztési központot” – részletezte a kezdeményezést elindításával kapcsolatban a svéd üzletasszony.

A cél a fejlődés. | Fotók: SoccerViza Facebook oldala

Ezúttal az volt a céljuk, hogy hosszútávon dolgozzanak a hozzájuk jelentkező fiatalokkal, valamint profi szinten lévő csapatokkal akartak játszani és készülni a fejlődés érdekében. Ezúttal a korhatárt tizennégy és huszonnyolc év közé tették, Cecilia Lihv szerepe a projekt fejlesztése és kiterjesztése volt. Jelenleg a SoccerViza ugyanazt a tevékenységet folytatja Romániában, mint az amerikai kontinensen, azóta viszont rájöttek, a fiatal focistáknak meg kell tanítani, hogyan válhatnak profivá, ezért különösen nagy hangsúlyt fektetnek erre jelenleg is.

A két szakember az évek során olyan nemzetközi hálózatot épített ki, amelynek köszönhetően a világ különböző pontjain elérhetik azokat a tehetségeket, akiknek még nem volt lehetőségük a profi futballra. Eddigi legnagyobb sikertörténetük egy New Yorkban élő, utcai focistaként kezdő Miguel Bustos nevű labdarúgó felfedezése volt, aki a portugál Benficánál is járt próbajátékon, végül pedig profi szerződést kötött a Vitoria Setuballal.

Ami a szatmárnémeti akadémiát illeti, egyszerre mindig csak 35-40 játékossal foglalkoznak a hatékonyság érdekében, éves szinten viszont több százan keresik meg őket.

„A Szatmárnémeti Olimpia vezetőségével már évekkel ezelőtt együttműködtünk. Még a negyedosztályban játszott a csapat, amikor megkeresték az akadémiát, külföldi játékosokat kerestek, hogy feljuthassanak a harmadosztályba. Mi küldtünk hozzájuk néhány focistát, idővel pedig rendkívül jó kapcsolat alakult ki köztünk. Befektetőt kerestek a klubba, mert rendkívül rossz volt az anyagi helyzetük, mi pedig úgy döntöttük, élünk a lehetőséggel és felvállaljuk a kockázatot, hogy az akadémiát is ide költöztessük. Most az Olimpia eredményein és a Soccerviza focistáinak fejlesztésén is dolgozhatunk” – indokolta a meghozott döntést a klubigazgató, majd hozzátette, eleve nagy előnyük származhat az európai központ létrehozásából, mert a helyi játékosokat is könnyebben elérik és játékosaikra is hamarabb felfigyelhetnek az európai csapatok.

Kérdés, hogy Romániában milyen szintre tudják majd fejleszteni a képzést.

Jelenleg a szakmai stáb és a vezetőség elsőszámú célja, hogy a szatmárnémeti klubnál igazán stabil hátteret építsen ki, valamint iktassa be a fiatalokat a játékba, mert a romániai szövetségi szabályok szerint kötelezően játszatni kell közülük néhányat. Ez nem jelent számukra problémát, hiszen évek óta erre fókuszálnak, azzal viszont számolniuk kell, hogy az igazán tehetséges labdarúgók nem akarnak hosszútávon a harmadosztályban játszani és elszerződnek, a teljesítmény fenttartásáról tehát gondoskodni kell.

Lihv úgy véli, jelenleg Romániában Hagi akadémiája a legfejlettebb és egyetlen igazán nagy játékosképző, amely folyamatosan az elsőosztályba tud fiatalokat eljuttatni. Egyelőre nem reális célkitűzés a SoccerViza számára, hogy rövid időn belül elérje ezt a szintet, de ebben az évben szeretne a fejlesztés terén eredményeket elérni.

A Liga 3 alapszakasza március 1.-én kezdődik. Bár nem garantált a látható eredmény a változtatások hatására, az Olimpia szurkolói bízhatnak abban, hogy az új játékosok érkezése idővel fellendíti a csapat teljesítményét és megindulhatnak a fejlődés felé vezető úton. Arra a kérdésre pedig, hogy a SoccerViza tevékenysége mennyire tud kiteljesedni Romániában, szintén a későbbiekben fogunk választ kapni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?