EL: megkezdődtek az egyenes kieséses szakasz küzdelmei

A Bajnokok Ligája után a labdarúgó Európa-ligában is megkezdődött a kieséses szakasz, a csapatok a nyolcaddöntőbe jutásért játszottak.​

ANDERLECHT (belga)–DINAMO MOSZKVA (orosz)

A vendégek kezdték jobban az első félidőt – amely végig remek iramot hozott –, szögletekből veszélyeztettek az első percekben, de utána a belgák folyamatosan átvették a játék irányítását, főleg Youri Tielemans volt elemében, de nem tudott túljárni Vlagyimir Gabulov eszén. A moszkvaiak legnagyobb lehetősége Dzsudzsák Balázs előtt adódott, a magyar válogatott szélső a 38. percben Olivier Deschacht óriási hibáját használhatta volna ki, öt méterről elemi erővel lőtt kapura ballal, de Silvio Proto hatalmas bravúrral szögletre mentett. A játékrész hajrájában Rolando szerezhette volna meg a vendéglátóknak a vezetést, Steven Defour szabadrúgását követően centikkel ment a jobb alsó sarok mellé a védő fejese.

Dzsudzsák a szünet után is megvillant, ballábas bombáját Proto hatalmas bravúrral tudta csak szögletre ütni az 59. percben, a magyar légiós tíz perccel később pedig elhagyta a pályát, Jurij Zsirkov állt be a helyére. Az Anderlecht a második félidőben már korántsem tudott annyira sziporkázó támadójátékkal kirukkolni, mint az első 45 (plusz három) percben, a hazai játékosok alig-alig tudták megtartani a labdát. A 75. percben bajba került a Dinamo, a játékvezető ugyanis második sárga lappal kiállította Alexander Büttnert. Az emberelőnnyel sem tudott azonban mit kezdeni az Anderlecht, pedig a helyzetei megvoltak. Maradt a gól nélküli döntetlen, aminek a játék képe alapján a moszkvaiak örülhetnek inkább a lefújás után.

TOTTENHAM (angol)–FIORENTINA (olasz)

A Tottenham nem tudott előnyt szerezni a firenzei visszavágóra, sőt az 1–1-es döntetlen kimondottan kedvező a Fiorentina szempontjából. A londoni együttes jól kezdte a meccset, hiszen Roberto Soldado szép kapáslövésével már a hatodik percben gólt ünnepelhetett, a vendégek azonban a világbajnoki ezüstérmes José Basanta közeli találatával az első félidő végéhez közeledve egyenlítettek. A második játékrészben a Spursnél pályára lépett a válogatott formának örvendő Harry Kane, az eredmény azonban nem változott.

CELTIC (skót)–INTER (olasz)

Négy perc, ennyire volt szüksége a milánói gárdának, hogy megszerezze a vezetést Glasgow-ban, ahol Vad II István fújta a sípot. Xherdan Shaqiri szedte fel saját kipattanóját, majd a kapuba gurított. A skótok még fel sem ocsúdtak, jött a következő csapás, Rodrigo Palacio kotorta a kapuba a labdát egy eltévedt beadást követően.

Igen ám, de a Celtic nem adta fel, és egy perc alatt csodát tett. A 24. percben betalált a mindössze 22 esztendős, a Dundee Unitedtől a télen szerződtetett Stuart Armstrong, majd a kezdőrúgás után szinte azonnal Campagnaro öngóljával ki is egyenlítettek a zöld-fehérek.

Sokáig nem tartott az örömük, Palacio második góljával így is a milánóiak előnyével zárult az első félidő, de így is maradt izgalom a végére: a hajrában John Guidetti ikszre mentette a meccset.

GUINGAMP (francia)–DINAMO KIJEV (ukrán)

Öt gól ugyan nem született az első 45 percben, de azért Franciaországban sem unatkoztak a drukkerek, a Kijev előbb Miguel Veloso révén megszerezte a vezetést, majd gyorsan begyűjtött két piros lapot – csak, hogy érdekesebb legyen a találkozó.

A hazaiak ki is használták a kettős emberelőnyt, előbb Claudio Beauvue, majd Mustapha Diallo vette be az ukránok kapuját. Kérdés, mire lesznek képesek a visszavágón tizenegy a tizenegy ellen...

SEVILLA (spanyol)–MÖNCHENGLADBACH (német)

A címvédő Sevilla tett egy lépést a nyolcaddöntő felé, de megnyugtatónak nem nevezhető a Mönchengladbach felett aratott 1–0-s sikere. A mindent eldöntő gólt a 70. percben Vicente Iborra szerezte, aki Diogo Figueiras visszagurítása után olyan ügyetlenül találta el a labdát, hogy az a jobb alsó sarokba pattogott.

VILLARREAL (spanyol)–SALZBURG (osztrák)

Gulácsi Péter most is a kezdőben kapott helyet a Salzburgban, sok öröme azonban nem volt Spanyolországban, a Villarreal ugyanis Ikechukwu Uche találatával a 36. percben megszerezte a vezetést – a magyar kapus hatalmasat védett, de a nigériai távoli lövésénél már tehetetlen volt.

A második félidő már jobban indult, Jonathan Soriano megszerezte szokásos gólját, büntetőből vette be Sergio Asenjo kapuját. Nem tartott sokáig az osztrák öröm, hat perccel később újra a „sárga tengeralattjáró” került előnybe. A Real Madridtól kölcsönvett Gyenyisz Cserisev lőtt csodás mozdulattal, kapásból a tizenhatos sarkából védhetetlenül a bal alsóba – eldöntve a találkozót.

AJAX (holland)–LEGIA (lengyel)

Az Ajax kapusa, Jasper Cillessen egyéni rekordot döntött a Legia Warszawa ellen 1–0-ra megnyert találkozón. A holland válogatott kapus hét védést mutatott be, amire korábban még nem volt példa a mostani idényben. A vb-bronzérmes kapuvédő győzelemmel ünnepelhette csúcsát, hiszen (a lengyel) Arkadiusz Milik első félidőben szerzett góljára a lengyelek nem tudtak válaszolni.

LIVERPOOL (angol)–BESIKTAS (török)

Steven Gerrard nélkül, Jordan Hendersonnal és Joe Allennel a középpályán feszült neki a Liverpool a Demba Bával felálló Besiktasnak. Az első félidő kemény taktikai harcot hozott, a vendégek sikeresen hatástalanították Philippe Coutinhót, a Liverpool karmesterét a pályán közepén, elfojtva az angolok támadójátékát. Az első fél óra legizgalmasabb pillanatát a nézőtérről berohanó néző szolgáltatta, de a játékrész végére megélénkült a játék. Daniel Sturridge szabadrúgásból, Henderson sarokkal, Alberto Moreno távolról, Ba egy az egyben veszélyeztetett – mindhiába.

A második félidőben a hátrébb húzódott a Besiktas, Henderson vezetésével a Liverpool irányította a mérkőzést, de pár ígéretes próbálkozás, valamint Raheem Sterling és Mario Balotelli színre lépésre ellenére sem jött az áttörés.

Egészen a 85. percig, amikor Jordon Ibe betört a tizenhatoson belülre, Ramon pedig csak szabálytalanul tudta megállítani. Henderson és Balotelli vitázott azon, ki lője a büntetőt. Végül az olasz csatár állhatott a labda mögé, és nem is hibázott. Határozottan, keményen és fegyelmezetten védekezett a Besiktas, amely  végül nem tudott ellenállni a bátrabban kezdeményező Liverpool rohamainak.

ROMA (olasz)–FEYENOORD (holland)

A meccs első perceiben a Feyenoord még próbálkozott támadással, de a Roma fokozatosan átvette az irányítást, és többször is veszélyeztette a hollandok kapuját. A Feyenoord végül kijött a szorításból, és támadni igyekezett. Ez a helyzetekhez kevés volt, de ahhoz éppen elég, hogy a Roma kontrázzon. Egy ilyen akció végén a 22. percben megszerezte a vezetést a hazai csapat.

Toroszidisz ment el a jobb oldalon, az alapvonaltól hét méterre középre adott, az ötös vonalánál érkezett Gervinho, aki szépségdíjas mozdulattal, oxival juttatta a hálóba a labdát (1–0).

A gól után még akadt egy-két lehetősége a Romának, de inkább visszahúzódott a térfelére, és nem túl látványos, de eredményes játékkal tartotta az előnyt.

A második félidő első tíz perce tömény unalomban telt el. A Roma várta a Feyenoord támadásait, és lassította a játékot. Csakhogy addig altatott az olasz gárda, amíg ráfázott. Az 55. percben ugyanis egy jobb oldali beadás után Immers a tizenegyespontról a bal felső sarokra fejelt, Skorupski hatalmas bravúrral a kapufára tolta a labdát, de a kipattanó (a lesen álló!) Kazim Kazim elé perdült, aki 5 méterről a hálóba lőtt. A bíró megadta (1–1).

A gól megzavarta a Romát, elpárolgott a hazaiak magabiztossága. Kellett jó tíz perc és két csere, hogy erőre kapjanak a „farkasok", de a hollandok szárnyakat kaptak az egyenlítéstől. Támadott ugyan a Roma, de helyzetet nem tudott kialakítani egészen a 84. percig, amikor Doumbia kétszer is helyzetbe került. A lelkes hollandok végül kihúzták döntetlennel, és a párharc esélyesévé léptek elő.

TRABZONSPOR (török)–NAPOLI (olasz)

Sokáig nem kellett várni az első gólra a Trabzonspor–Napoli találkozón, épp hogy lepergett az első öt perc, a Barcelonát is megjáró Henrique máris megzörgette a hálót, méghozzá nem is akárhogy. A törökök kapusa egy felszabadítás után egyszerűen rárúgta a nápolyiak védőjének fejére a labdát, a brazil egy kicsit még beletolt, így tökéletes ívben szállt a labda a Trabzon kapujába. Később sem álltak le a kékek, előbb Gonzalo Higuaín, aztán Manolo Gabbiadini talált be, majd Mertens kihagyott büntetője után Cristian Zapata állította be a 0–4-es végeredményt. Alighanem eldőlt a párharc.

DNIPRO DNIPROPETROVSZK (ukrán)–OLYMPIAKOSZ (görög)

Roberto Jiménez újra százszázalékos, ez pedig azt jelentette, hogy Megyeri Balázs most is csak a kispadon kapott lehetőséget az Olympiakoszban. A görögök megszenvedtek Ukrajnában, az első félidei tanácstalanság után a második játékrész elején négy perc alatt két gólt kaptak, ezzel nagyon megnehezítették a helyzetüket a visszavágóra.

PSV (holland)–ZENIT (orosz)

Dzsudzsák Balázs azt mondta, szívesen látnák a másik orosz csapatot, a Zenitet a fináléban, ehhez azonban a magyar szélső korábbi együttesén kell átverekedniük magukat Hulkéknak. A brazil támadó mindent megtett, és a második 45 percben a kezébe vette az irányítást, és a 64. percben szerzett találatával előnyhöz juttatta a szentpéterváriakat.

TORINO (olasz)–ATHLETIC BILBAO (spanyol)

A Torino hazai pályán nem bírt a 2012-es döntős Athletic Bilbaóval. A vendégek a ghánai apa és libériai anya gyermekeként születő, 20 évesen az első európai kupameccsén betaláló Inaki Williams góljával korán megszerezték a vezetést, ám a hazaiak a korábbi Barca-csatár, Maxi López duplájával még az első félidőben fordítottak. Az argentin két találata azonban nem ért győzelmet, mert a baszkok a 356 nap után ismét eredményes Carlos Gurpegi jóvoltából döntetlenre mentették a meccset.

WOLFSBURG (német)–SPORTING (portugál)

A Wolfsburg saját közönsége előtt kétgólos győzelmet aratott a Sporting felett. A „farkasok” mindkét gólja a félelmetes formában futballozó Bas Dost nevéhez fűződik, aki legutóbbi az utóbbi hat meccsén tízszer köszönt be, ebben a naptári évben pedig a legmagasabb szinten csak Lionel Messi és Neymar előzi meg a mesterlövészek listáján.

AALBORG (dán)–FC BRUGES (belga)

Az FC Bruges gyakorlatilag eldöntötte a továbbjutás sorsát az Aalborrgal szemben. A belgák a 19 esztendős Obbi Oularé fejesével kerültek előnybe, majd Lior Refaelov bombázott távolról a kapuba. A második játékrészben Kenneth Emil Petersen öngólja után háromra duzzadt a különbség, az eredményen a hajrához közeledve Helenius kozmetikázott tizenegyesből – de a továbbjutás szempontjából ennek a gólnak aligha lesz már jelentősége.

YOUNG BOYS (svájci)–EVERTON (angol)

Váratlanul rosszul indult a svájci túra a Muhamed Besicet pihentető liverpooliaknak, Roberto Martínez együttese már a hatodik percben hátrányba került a korábbi PSG-s Guillaume Hoarau tökéletes csavarását követően.

Ha itt lefújták volna... Romelu Lukaku azonban újra belelendült, és a 24., majd a 39. percben is bevette a svájci kaput, ráadásul Séamus Coleman is betalált, így a szünetre már kétgólos előnnyel vonulhatott az Everton.

És itt még nem volt vége, a szünet után újra betalált a Chelsea-től szerződtetett hórihorgas csatár, aki legutóbb 2013-ban, a Manchester United ellen szerzett három gólt. Európai kupameccsen Yakubu ért el eddig utoljára mesterhármast Everton-mezben, méghozzá 2009 februárjában.

Egy piros lap is villant, John Stones ment el idő előtt zuhanyozni, ám az Everton így is könnyedén nyert, és már a legjobb 16 között érezheti magát.

EURÓPA-LIGA, A 16 KÖZÉ JUTÁSÉRT, ELSŐ MÉRKŐZÉSEK

  • Roma–Feyenoord 1–1 (Gervinho 22., ill. Kazim Kazim 55.)
  • Aalborg–FC Bruges 1–3 (Helenius 71. – 11-esből, ill. Oularé 25., Refaelov 29., Petersen 61. – öngól)
  • PSV–Zenit Szentpétervár 0–1 (Hulk 64.)
  • Wolfsburg–Sporting CP 2–0 (Dost 46., 63.)
  • Dnipro Dnipropetrovszk–Olympiakosz 2–0 (Kankava 50., Rotan 54.)
  • Torino–Athletic Bilbao 2–2 (Maxi López 18., 42., ill. Williams 9., Gurpegi 73.)
  • Trabzonspor–Napoli 0–4 (Henrique 6., Higuaín 20., Gabbiadini 27., Zapata 92.)
  • Young Boys–Everton 1–4 (Hoarau 10., ill. Lukaku 24., 39., 58., Coleman 28.)
  • Ajax–Legia Warszawa 1–0 (Milik 35.)
  • Anderlecht–Dinamo Moszkva 0–0
  • Celtic–Internazionale 3–3 (Armstrong 24., Campagnaro 26. – öngól, Guidetti 93., ill. Shaqiri 4., Palacio 13., 45.)
  • Liverpool–Besiktas 1–0 (Balotelli 85. – 11-esből)
  • Tottenham–Fiorentina 1–1 (Soldado 6., ill. Basanta 36.)
  • Villarreal–Red Bull Salzburg 2–1 (I. Uche 32., Cserisev 54., ill. J. Soriano 48. – 11-esből)
  • Sevilla–Borussia Mönchengladbach 1–0 (Iborra 70.)
  • Guingamp–Dinamo Kijev 2–1 (Beauvue 72., Diallo 75., ill. Miguel Veloso 19.)
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kimaradt?