Tokió 2020: bizonytalanság a szervezést illetően az utazási korlátozások miatt
Tokió kormányzója bizonytalan abban a tekintetben, hogy a jövő évre halasztott olimpiát karanténidőszak, illetve nemzetközi utazási egyezmény nélkül le lehet-e bonyolítani.
Koike Juriko a Financial Timesnak azt mondta, a versenyzők, a hivatalos személyek és a szurkolók szabad mozgásának biztosítása a legfontosabb az olimpia és a paralimpia megrendezéséhez. Jelenleg 111 országból tilos a beutazás Japánba a koronavírus-járvány miatt – emlékeztetett rá az olimpiai sportokkal foglalkozó insidethegames.biz oldal.
A kormányzó kiemelte: a játékok megrendezésének előfeltétele, hogy a világ minden tájáról érkezhessenek emberek Japánba. A 2021-re halasztott olimpia július 23-án kezdődik és augusztus 8-ig tart, míg a paralimpiára augusztus 24. és szeptember 5. között kerül sor.
A szervezőbizottság egyik vezetője a múlt héten azt mondta, jövő tavasszal születhet végső döntés arról, hogy megrendezhető-e a tokiói olimpia. Az egyik szóvivő pedig már áprilisban jelezte, hogy B-terv nincs, ha jövőre nem tudják lebonyolítani a játékokat, akkor később nem fogják.
Koike a CNN-nek adott korábbi nyilatkozatában kiemelte, hogy a halasztás nagyon sokba kerül, szükség van Tokió lakosságának a megértésére, és bár nem szabad túl sokat költeniük, elsődleges fontosságú, hogy a játékok biztonságosak legyenek a versenyzők és a nézők számára egyaránt. Ugyanakkor azt is elmondta, jelenleg nem lehet tudni, milyen lesz a vírushelyzet jövő júliusban, így e tekintetben van egy ki bizonytalanság.
Isztambul ismét pályázna
Az Isztambul elbukott 2020-as nyári olimpiai pályázatát vezető Hasan Arat szerint a török városnak pályáznia kell a 2032-es nyári játékok rendezéséért.
Arat, a Török Olimpiai Bizottság alelnöke – az insidethegames.biz cikke szerint – az állami hírügynökségnek beszélt arról, hogy Isztambul készen áll a rendezésre és alkalmas arra, hogy otthont adjon az olimpiának és a paralimpiának. „Hiszem, hogy Törökországnak nem szabad feladnia az olimpiai ambícióit. Isztambulnak pedig kandidálnia kell a 2032-es nyári játékokra" – jelentette ki határozottan Arat, külön kiemelve, hogy a 2020-as olimpiai pályázatban ígért infrastrukturális fejlesztések, azaz a metróvonalak, az utak, a vonatpályák már megvalósultak.
Isztambul a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 2013-as döntése során egy lépésre állt a sikertől. A három pályázó közül a szavazás első körében Tokió végzett az élen, ám az abszolút többséget nem szerezte meg. Isztambul és Madrid azonos szavazattal zárt, közöttük újraszavazással döntöttek a NOB tagjai. A második körre végül a török város maradt versenyben, abban viszont ismét Tokióra voksoltak többen: a japán főváros 60, míg Isztambul 36 szavazatot kapott. Utóbbi sorozatban az ötödik pályázatát bukta el.
A 2032-es rendezésre eddig Ausztrália Queensland állama, az indonéziai Jakarta, illetve India egy még nem kijelölt várossal jelezte pályázati szándékát. Igaz, a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben az ausztrálok egyelőre kivárnak.