banner_hrNpqgCf_segitsparajdon_970x250.gif
banner_G9ZJSA6n_segitsparajdon_728x90.gif
banner_XlrrvDGH_segitsparajdon_300x250.gif

Elindult a Hargita megyei régészeti kutatásokat támogató program

A programban olyan régészeti munkák valósulnak meg, amelyek segítenek megmenteni, dokumentálni és népszerűsíteni a régészeti lelőhelyeket.

Ebben az évben is meghirdeti Hargita Megye Tanácsa régészeti kutatásokat támogató programját. Mint az erről szóló sajtóközleményben írták, 2024-ben a megye mindhárom térségében zajlottak régészeti feltárások.

Feltárások a csíkrákosi Pogány-várnál | Fotó: Hargita Megye Tanácsa

Csíkrákoson a Pogány-várnál és Zsögödön a Mikó-udvarháznál, Udvarhelyszéken Énlakán a római táborban és a Budvárnál, valamint Gyergyó térségében Both váránál, a Pricske-vámnál, Gyergyószárhegyen és a Tászok-tetőn is végeztek feltárásokat.

„A program kiemelt célja a Csík-, Udvarhely- és Gyergyó-térség régészeti kutatásainak támogatása, amelyek hozzájárulnak kulturális örökségünk megőrzéséhez és bemutatásához” – emelték ki.

Idén július 1. és szeptember 20. között zajlanak a kutatások:

  • A Csíki Székely Múzeummal közösen a Csíki-medencében régészeti kutatások és nem-invazív kutatások Csíksomlyón (Fodor-kert), magnetometriai mérések Cibrefalván (Csíkszentmihály), feltárások a Vasfúvó-dombon (Csíkszereda) és Cibrefalván.
  • A Tarisznyás Márton Múzeummal a Gyergyói-medencében régészeti lelőhelyek azonosítása és nem-invazív kutatása.
  • A Haáz Rezső Múzeummal a Vargyas-szoros barlangjaiban helyszíni kutatások és Homoródszentmártonon az unitárius erődtemplom tudományos kötetének előkészítése, topográfiai mérések, rekonstrukciók elkészítése.

A program teljes költségvetése 54,2 ezer lej, amelyhez Hargita Megye Tanácsa 50 ezer lejjel járul hozzá.

„Régészeti örökségünk kutatása és védelme befektetés a helytörténet megismerésébe, kulturális identitásunk erősítésébe. Ezekkel az eredményekkel nemcsak a régió múltját fedezzük fel, hanem a turizmus fejlődéséhez és a közösségek megerősítéséhez is hozzájárulunk” – mondta el a programmal kapcsolatosan Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?