Díjátadó gálával zárta az ünnepi évadot a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata

Soha nem látott mennyiségű közönség- és szakmai díjat adtak át a június 29-én tartott, ünnepi évadot lezáró gálaműsoron.

Négy év kényszerszünet után újra évadzáró gálaműsorral búcsúztatta az évadot a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. A szatmári közönség már megszokhatta, hogy minden ilyen eseménynek külön tematikája van, ez azonban most rendhagyó volt, hiszen maga a gála volt a téma is egyben. Emellett az évad előadásait is megidézték hangban, mozzanatokban vagy éppen jelmezekben, a közönség pedig feladatként kitalálhatta, melyik előadásról van éppen szó – az ajándék pedig egy-egy stresszlabda volt, hogy a következő hónapok stresszmentesen teljenek a közönségnek is.

Forrás: Harag György Társulat

A két konferanszié, Laczkó Tekla és Varga Sándor beavatták a közönséget a gálák történetébe is. A gála egyfajta „fordított nap”, amikor a színész magára osztja a neki tetsző szerepet. Az első színházi évadzáró műsort egyébként 1954-ben tartotta a társulat, a nagy sikerre való tekintettel pedig többször is műsorra tűzték. A mai értelemben vett hagyomány a kilencvenes években indult útjára: az 1999-ben Parászka Miklós által szerkesztett-rendezett Függöny! című műsor pedig már az Évadzáró gálaműsor alcímet viselte.

A kilencvenes évektől kezdve gálának nevezik, mivel díjátadással kapcsolódik össze: önzetlen támogatók, mecénások jóvoltából egyre szélesebb skálán, egyre több kategóriában kapnak színészek és színházi dolgozók megtisztelő, nyilvános elismerést, egész évados teljesítményükért. A Negy Regina által rendezett gála műsora igen változatos volt, szavalatok, dalok hangzottak el, kabaréjeleneteken nevethetett a közönség, a társulat tagjai az első felvonás végén a társulat halottairól is megemlékeztek.

Forrás: Harag György Társulat

Az évadzáró produkció részeként ismertette Bessenyei Gedő István társulatigazgató az évad végén tartott online felmérés eredményeit is, amelyen nem csak a közönségdíjakról döntöttek a nézők, hanem elmondhatták, melyik volt a kedvenc nagytermi, stúdió- vagy éppen bábelőadásuk. „Talán nem meglepő az Önök számára, de magasan az évad legkedveltebb előadása volt az egyik legnagyobb román-amerikai rendező, Andrei Șerban által színpadra állított My Fair Lady, amely egymagában a leadott közönségszavazatok 60,7%-át tudhatta magáénak (kis híján kétharmados többséget szerezve tehát). Ezt követte a Mizantróp, amely a közönség ötödének kedvence volt, 22,8%-kal, a harmadik helyezett Amphitryont megelőzve.

Ugyancsak a My Fair Lady szerezte meg a legjobb rendezésnek, a legjobb jelmeznek és a legjobb díszletnek járó elismerést is a közönség szavazatai alapján, maga mögé utasítva az összes többi előadást. A közönség szavazatai alapján a szatmári nézők kedvenc stúdióelőadása az Interaktív volt, éppen csak hajszálnyira megelőzve a Káoszt, a legkedveltebb ifjúsági előadás a Lúdas Matyi Szatmárban, a legjobb bábelőadás pedig a Világgá mentem, majd jövök című produkció lett, Nagy Regina rendezésében” – mondta el eredmény-ismertetőjében Bessenyei Gedő István.

Forrás: Harag György Társulat

A gála keretében köszöntötték a társulat önkénteseit, oklevéllel búcsúzva azoktól, akik idén ballagtak, jövőre pedig valamelyik egyetemi központban folytatják tanulmányaikat. Munkájuk elismeréseképpen emléklapot kaptak az önkéntes tánckar legaktívabb tagjai is: Kengye Ádám, Kispál Nándor, Vonház Erik és Vonház Ingrid is – utóbbi pedig egy különdíjat is kapott koraográfus-assszisztensi munkájáért, a művészeti tanács szavazatai alapján.

A társulat minden évben örökös bérlettel jutalmazza egy-egy támogatóját, pártolóját. „A díjazottak között voltak már „alapító nézők”, akik a társulatalapítás óta bérletesek, színháztörténész-krónikás, újságíró, pedagógusok, kiszállások lelkes szervezője – idén viszont úgy döntött a művészeti tanács, hogy a talán legönzetlenebb, legbőkezűbb és egyben egyik legrégebbi mecénásának ítéli oda ezt a szimbolikus elismerést, amely egyben örökös bérlettulajdonossá is teszi a díj várományosát” – vezette fel az igazgató Lieb Mihály vállalkozó díjazását.

Forrás: Harag György Társulat

Díjat kaptak a háttérszemélyzetben dolgozók is: Diószeghy Olga-díjjal tüntették ki Mert Renáte fodrászt, „Angyalka”-díjjal pedig Kecskés Lénárd világosítót (utóbbi díj Angel József ügyelő emlékére alapíttatott, az ő közismert becenevét viseli).

A közönségszavazás eredményeképpen a 2023/2024-es évad legjobb epizódszínésznője Budizsa Evelyn, epizódszínésze Péter Attila Zsolt lett. A legjobb komikusok kategóriájában Keresztes Ágnesre és Péter Attila Zsoltra szavaztak a legtöbben, legjobb drámai színésznőnek Budizsa Evelynt, színésznek pedig Rappert-Vencz Gábort szavazták meg a nézők. A szatmári közönség kedvenceit az oklevél mellett 100-100 euróval jutalmazta a társulat munkáját segítő Proscenium Alapítvány. Szintén 100 eurós pénzjutalommal járt az ifj. Baranyai Zoltán és családja által létrehozott debüt-díj: a Proscenium Alapítvány egykori könyvelőjéről elnevezett Baranyai Zoltán-emlékdíjat Erdei Máténak ítéltek oda.

Forrás: Harag György Társulat

A társulat tagjai által megszavazott nívódíjakat Méhes Kati és Diószegi Attila kapta a szakmai teljesítmény mellett a társulatépítő munkáért, Bogár Barbara és Orbán Zsolt pedig a 2023/2024-es évadban nyújtott kiemelkedő alakításaiért kapott elismerést. A nívódíjakkal járó pénzjutalmat a Korall Klinika ajánlotta fel, díjanként 200 euró értékben. Szintén ez az összeg járt az új alapítású Kovács Ferenc-díj mellé. A kétévente kiosztásra kerülő, és a Proscenium Alapítvány által finanszírozott díjat a háttérben dolgozó diplomás alkalmazottak közül ezúttal Tamás Ágnes művészeti titkár kapta meg.

A társulat fődíjait a gála végére tartogatták: A Kreatív kft. által 500 euróval támogatott, újonnan létrehozott igazgatói díjat, a Csíky András-emlékdíjat Rappert-Vencz Gábor vehette át. Az Ács Alajos-díjat és a Poszet kft. által felajánlott 500 eurós jutalmat Budizsa Evelyn vehette át. Az évadzáró gála legfontosabb díját, a Harag György-díjat, illetve az Autonet Import Kft. által biztosított 1000 eurós összeget Kovács Nikolett kapta meg.

Forrás: Harag György Társulat

A gála zárásaként, a finálét követően a közönség és a társulat tagjai együtt vonultak a színház udvarára, ahol egy pohár bor és az elmaradhatatlan zsíroskenyér mellett lehetőség adódott gratulációk személyes átadására, kötetlen beszélgetésre is az alkotókkal, a színház vezetőségével és háttérdolgozóival.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?