Tökös mákos: karikatúrák a csíki galériában
„Mikor kinyitjuk az újságot, először is megnézzük, hogy ki halt meg, majd megnézzük a karikatúrát. Aztán ha van időnk, akkor a vezércikket és egyebet is elolvasunk benne, de az elhalálozással és a karikatúrával naprakészek kell lennünk" – mondta kedden, Para István csíkszeredai karikaturista Tökös Mákos című kiállításán a tárlatot megnyitó Orbán Zsolt.
Az irónia legszebb formája az önirónia, amely feljogosít arra, hogy másokat is ironizáljunk, folytatta gondolatmenetét Orbán Zsolt. A rajzokkal Para István nem akarja „megmondani a tutit", hangzott el a méltatásban, hanem csak kirajzol magából bizonyos dolgokat. Ez a szabadság valaha csak az udvari bolondnak adatott meg: azt csinálhatott és mondhatott, amit akart, mert neki szabad volt. Ma talán a karikaturista az, aki többé-kevésbé élhet ezzel a szabadsággal.
A kiállításra került rajzok között újabbak és régebbiek is akadnak, egyesek ismerősek lehetnek a megyei napilap rendszeres olvasói számára, másokat a művész honlapján láthatott az, aki követi a rajzoló pályafutását. Más rajzokkal fesztiválokon találkozhatott, vagy fesztiválkatalógusokban. Ilyen például a négykarú, daktiloszaurusznak nevezett titkárnő, aki olyan sebesen gépeli a szöveget a számítógépen, mintha az élete függne tőle, vagy a Gasztroturizmus című, amelyen egy európai városba, busszal érkező afrikai kannibálok kezükben üsttel és fakanállal kergetnek egy jó húsban lévő asszonyságot.
Para István rajzos önéletrajzában ez áll: rendkívül fiatalon született, csendes gyermekkora volt, először az iskolapadon kezdte a rajzolást. Karikatúráival csak szórakoztatni akar. A Hargita megyei Hargita Népe napilap karikatúristájaként dolgozik, és munkatársa a Corvin Rejtvénymagazinnak.
Első karikatúrái a Csíkszeredában megjelenő Tromf szatirikus hetilapban jelentek meg. Azóta több mint 50 újságnak, gazdasági, valamint humorlapnak volt külső munkatársa, melyek 90%-a csődbe ment, az is lehet, hogy nem miatta.
A kiállítás megtekinthnető december 20-ig a csíkszeredai Csíki Székely Múzeum Kossuth utcai galériájában, hétfőtől péntekig 12- 18 óra között.