Agatha Christie eddig ismeretlen színműveire bukkantak
Agatha Christie eddig ismeretlen vagy elfeledett színműveire és drámáira bukkant egy színházi producer különböző archívumokban a krimi királynőjeként emlegetett írónő hagyatékát kutatva.
Julius Green, akinek producerként több mint 250 színdarab és musical fűződik a nevéhez, öt többfelvonásos és öt egyfelvonásos drámát ásott elő. Egy részük létezéséről nem is tudtak, egy részüket rég elfelejtették és csak alig ismerték.
A darabok többsége gyilkossági rejtély, a The Lie (A hazugság) című munka azonban Agatha Christie magánéleti válságát, első házassága kudarcát tükrözi. Az írónőt megcsalta, és egy másik nőért elhagyta a férje, Archie Christie. „Rossz tulajdonságai mindig is ott voltak a felszín alatt. Megígértem neki, hogy feleségül megyek hozzá. A környezetem mindent megtett, hogy meggátoljon ebben – jobban ismerték, mint én –, de fiatal voltam és makacs, nem hallgattam rájuk!" – fogalmaz az egyik szereplő.
A Green által talált művek és levelek a Christie család, a Shubert Organisation – a legrégebbi amerikai színházi produkciós társaság – , valamint Sir Peter Saunders producer, az írónő legtöbb színházi sikere kovácsának archívumából kerültek elő. A Shubert irattárához most először engedtek hozzáférést.
A színdarabokat Julius Green belevette szeptemberben megjelenő könyvébe, amely az írónő születésének 125. évfordulója alkalmából lát napvilágot Curtain Up: Agatha Christie – A Life in Theatre (Függöny fel: Agatha Christie – Egy élet a színházban) címmel.
A színművek egyike az írónő Éjféltájt című 1944-es regényéből készült, míg Someone at the Window (Valaki az ablaknál) címmel van egy olyan is, amely A halott Harlequin című novelláján alapul. Egy másik a The Stranger című krimi feldolgozása, amelyben egy nő rájön, hogy férje sorozatgyilkos.
A Valaki az ablaknál című darabnak például eddig csak a címe volt ismert. A mű valószínűleg 1934-ben született és a két világháború közötti Nagy-Britanniáról fest képet. Az Éjféltájt előkerült kéziratából pedig kiderült, hogy az 1945-ös darab eredetileg egészen másként festett, mint ahogy a közönség Gerald Verner 11 évvel későbbi adaptációjából megismerhette. "Mások a karakterek, és a szabadban játszódik, ami meglehetősen szokatlan" - magyarázta Green.
Agatha Christie leghíresebb színműve, az Egérfogó 1952 óta megszakítás nélkül műsoron van Londonban. Ezzel ez a világ egyhuzamban legrégebb óta színpadon lévő darabja. Az 1970-es évek óta a St. Martin's színház játssza, ahol a hétfő esti volt a 26 162. előadás.