Emiatt akasztotta fel magát Robin Williams?

A 63 évesen öngyilkos lett amerikai színész súlyos anyagi gondokkal küzdött és depresszió elleni kezelésre járt.

Robin Williams "súlyos anyagi gondjairól" beszélt barátainak és depresszió elleni kezelésre járt a halála előtti hetekben - nyilatkozta az Oscar-díjas hollywoodi színész családjának egy barátja.

A 63 évesen elhunyt Williams arról panaszkodott ismerőseinek, hogy vagyonának jelentős részét a két ex-feleségének fizetett tartásdíjak emésztik fel. "Semmi másról nem tudott beszélni, csak a súlyos pénzügyi gondjairól. Robin rendkívül nagylelkű volt a barátaihoz és a családtagjaihoz, amikor a pályája csúcsán volt, és mindenkit kisegített, akinek szüksége volt rá" - idézte a néhai színész családjának egy barátját a Radar Online nevű amerikai portál.

"Az is frusztrálta, hogy olyan televíziós és mozis szerepeket is el kellett vállalnia, amelyeket nem akart, de muszáj volt, mivel ki kellett fizetnie a számlákat" - mondta az ismerős, hozzátéve, hogy Williams már két éve próbálta eladni a kaliforniai Napa völgyben lévő birtokát, mondván, hogy "már nem engedheti meg magának".

Az Oscar-díjas hollywoodi színész helyi idő szerint hétfőn akasztotta fel magát egy övvel San Francisco környéki otthonában, holttestét a személyi asszisztense találta meg az egyik hálószobában. Keith Boyd, a Marin megyei seriffi hivatal igazságügyi orvosszakértőjének közlése szerint a depresszióval küzdő Williams csuklóján felszíni vágásokat, a holttest mellett egy zsebkést találtak, de e sebek nem voltak végzetesek, a halált akasztás általi fulladás okozta.

Egyelőre nincs hivatalos magyarázat

A szakértők szerint Williams halálának körülményei nem adnak magyarázatot arra, hogy a színészt mi vitte rá az öngyilkosságra. Mint hangsúlyozták: ennek megértéséhez részletes "pszichológiai elemzésre" van szükség, amely kiterjed a művész orvosi kartonjának és egyéb egészségi adatainak felülvizsgálatára, valamint a családtagokkal és barátokkal folytatott beszélgetésekre.

A szakemberek hangsúlyozták, hogy az öngyilkosság ritkán vezethető vissza egyetlen tényezőre, úgy mint a depresszióra, vagy a kábítószer-használatra. Általában legalább két befolyásoló faktor van jelen, gyakran keveredve az anyagi nehézségekből, vagy problémás emberi kapcsolatokból eredő akut stresszel.

Boyd szerint a néhai színész felesége valószínűleg otthon tartózkodott az öngyilkosság idején, de nem volt tudomása a történésekről. Williamst utoljára vasárnap éjszaka látta életben az asszony, amikor aludni ment. Másnap reggel elhagyta a lakást, azt gondolva, hogy a férje még mindig alszik valahol a házban. Nem sokkal később Williams személyi asszisztense érkezett a tiburoni házhoz és aggódni kezdett, amikor a színész nem reagált az ajtókopogásra. A nő az egyik hálószobában talált rá a színész holttestére.

Alkohol- és drogproblémák

Az igazságügyi orvosszakértő szerint a halál ügyében a végső szót csak azután lehet kimondani, hogy a toxikológiai jelentések és a szemtanúkkal készített interjúk is elkészülnek. Boyd szerint a holttest állapotából arra következtettek, hogy Williams már legalább néhány órája halott volt, amikor rátaláltak. A szakember nem árulta el, hogy a színész hagyott-e búcsúüzenetet.

A filmvásznon Williams mindent eljátszott a szeretnivaló dzsinntől kezdve a pszichiáterig, ám a valóságban újabb és újabb csatákat vívott a drogfüggősséggel és a depresszióval. "A kokain számomra menedéket jelentett, ahová elbújhattam. A legtöbben felpörögnek tőle, engem viszont lelassított" - nyilatkozta a színész 1988-ban a People magazinnak.

Az egyik első figyelmeztetés John Belushi 1982-ben bekövetkezett halála volt, amelyet drogtúladagolás okozott. Azon az éjszakáján Williams egy ideig együtt bulizott a Saturday Night Live sztárjával. "A Belushi tragédia megrémített" - mondta akkoriban a színész, aki épp apai örömök elé nézett. "Tudtam, hogy nem lehetek egyszerre apa és élhetek ilyen életet" - tette hozzá.

Húsz évig tiszta volt

A színész húsz évig tiszta volt, aztán a harcok megint elkezdődtek. "Ez a valami csendben várakozik egészen addig, amíg úgy nem érzed, hogy most minden rendben, jól vagyok. Aztán a következő, amit érzel, hogy még sincs minden rendben" - mondta Williams 2006-ban a Good Morning America című reggeli műsorban.

Hét évvel később a Parade magazinnak nyilatkozva elárulta, hogy húsz évnyi tisztaság után ijesztő egyszerűséggel esett vissza: egy nap bement a boltba és meglátott egy kis üveg Jack Danielst, majd alig egy hét múlva már palackokkal megrakva vonult az utcán.

A család közbelépésének hatására 2006-ban egy oregoni központban kezeltette alkoholproblémáit. A közelmúltban depressziója miatt vonult rehabilitációs központba. Szóvivője, Mara Buxbaum akkor azt mondta, hogy a színésznek felöltődésre van szüksége a 18 hónapnyi folyamatos munka után.

Emlékhelyeket emeltek a tiszteletére

Williams gyászolói virágokból és üzenetekből álló ideiglenes emlékhelyeket emeltek országszerte, köztük a színész otthonánál, a hollywoodi Hírességek sétányán lévő csillagánál, az Egy úr az űrből című vígjátéksorozat helyszínéül szolgáló coloradói háznál, és néhányan egy bostoni közpark egyik padjánál gyűltek össze, ahol Good Will Hunting című film egyik jelentét forgatták.

Williams sosem szolgált a seregben, de rendszeresen fellépett az amerikai katonákat világszerte támogató USO által szervezett műsorokon. "Mindenkivel kezet rázott, mindent aláírt és minden egyes embert megölelt. Megértette, hogy a nevetésnek milyen energizáló hatása van a nehéz időkben" - húzta alá keddi közleményében a szervezet, amely 2002 óta működött együtt a színésszel. Williams 13 országban, köztük Afganisztánban, Kuvaitban és Törökországban is szórakoztatta az ott állomásozó amerikai katonákat.

A színész halálhírét követően megszaporodtak az interneten az USO-előadásokról készített felvételek és a színésszel közös fényképek, illetve a Jó reggelt, Vietnam! című mozi eladásai is megugrottak az Amazon.com webáruházban.

Kapcsolódók

Kimaradt?