A képzőművészeknek is hiányzik a szárhegyi Lázár-kastély

Tizenöt művész, több mint negyven alkotás – a hét végén nyitották meg a Romániai Képzőművészek Etnikumközi Kiállítását Gyergyószárhegyen. A kiállításoknak eddig a Lázár-kastély adott otthont, ám ennek hiányában most a művelődési ház Cika termét vették birtokba a művészek.

Tulajdonviszonyok miatt őrlődik a kastély és a kultúra / A szerző felvételei

Tíz napon át jó hangulatban, lendületes alkotókedvvel dolgoztak azok a művészek, akik Csíkszeredából, Kolozsvárról, Temesvárról, Gyergyószárhegyről és Bukarestből érkeztek az első alkalommal szervezett Romániai Képzőművészek Etnikumközi KollokviumánakTáborába.

A kiállítást Erőss István budapesti képzőművész nyitotta meg, a táborban jelen lévő 15 művész több mint negyven alkotása került bemutatásra. A rendezvény úttörőnek számít, az utóbbi években nem volt példa hasonlóra.

A bezárt kastély ellenére is zajlik az élet a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központnál

„Az országban élő különböző etnikumú alkotóművészeket próbáltuk megszólítani és összehívni egy közös alkotásra, eszmecserére. Bár az 1974-es kezdetek óta jelentőset változott a tábor mondanivalója, a célját nem veszítette el, hiszen csakúgy, mint akkor, ma is meg tudtunk szólítani olyan neves alkotókat, akik képesek közös nevezőre jutni, együtt alkotni, együtt gondolkodni” – mondta lapunknak Czimbalmos Attila, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója.

A turisták nem veszik tudomásul, hogy zárva a kastély

Czimbalmos Attila frissen kinevezett menedzser a szárhegyi intézmény élén, jelenleg a kulturális központ értékeit méri fel, hogy lássa, mivel is van dolga. És, hogy mivel nincs: a Lázár-kastély működtetése egyelőre hiányzik a tevékenységi köréből, hiszen mindaddig zárva tart, amíg a tulajdonosok között nem születik egyezség az épített örökségként is számon tartott műemlék rendeltetését illetően.

A központ igazgatója restaurátorként borús jövőt jósol a bezárt kastélynak

„Nagyon érezhető a Lázár-kastély hiánya. Naponta ugyanazzal a gyakorisággal jönnek a turistacsoportok, mint az előbbi években, és mindenki megdöbbenve veszi tudomásul, hogy a kastélyt nem lehet látogatni. A falu és a régió is nagyon sokat veszít, tehát ha nem lehet megoldást találni rövid határidőn belül, ez nagyon sokat fog ártani Szárhegynek, a Gyergyói-medencének, de Hargita megyének is. Nem csak mint turisztikai látványosság fog kiesni az ide látogatók köréből, de műemlékként is nagyon gyorsan tönkremehet. Már jelenleg is előrehaladott károsodások vannak rajta” – mutatott rá az igazgató, akinek hatványozottan is szívügye a kastély: egyrészt, mert szárhegyi lévén mondhatni az árnyékában nőtt fel, másrészt, mert szakmáját tekintve restaurátor, így nagyon nehéz karba tett kézzel néznie, amint az enyészet lesz úrrá az épületen.

A szárhegyiek is magukénak érzik a kastélyt és ez így van rendjén

Ugyanakkor minden szárhegyi egy kicsit magáénak érzi a Lázár kastélyt, hiszen itt a 70-80-as években nagyon sokan dolgoztak, és gyakorlatilag nekik köszönhető, hogy mai napig van még kastély, egy használható épület és nem csak egy romhalmaz, mutat rá a szakember.

Ugyanakkor úgy véli, a munkaközösség meg fog tenni mindent tehetsége, képessége és jóakarata mellett, annak érdekében, hogy ez az ideiglenes helyzet a lehető legjobb rendezvényekkel legyen kitöltve, és hogy a múltjához méltó tevékenységekkel folytatódjon a jövőben is.

„Negyven éve folyamatosan működő intézményről van szó és térségünkben nem sokan büszkélkedhetnek egy ilyen hellyel, tevékenységi körrel. A kastély ráadásul az elmúlt tíz évben felkerült a világtérképre, a világ képzőművészeti vérkeringésében foglalkoznak vele, hiszen rengeteg olyan alkotó megfordul már itt az intézményben, akik jelenleg nagyon jeles művészek. Az idei év egy átmeneti időszak, a rendezvényeink e szerint alakulnak. Nagy szükség van a támogatásra, nem csak Szárhegy részéről, hanem a Gyergyói-medence részéről is. Ezek közös értékeink, a kastély és az értékes műalkotások is. Jó, ha a köztudatban jobban szinten tudjuk tartani a kastély állapotát. Mi tartjuk a színvonalat”, fogalmazott az igazgató.

 

Kimaradt?