Világszerte 1,1 milliárd ember él nagy szegénységben – 455 millióan konfliktusos övezetekben

Világszerte több mint egymilliárd ember szenved „akut” szegénységtől, ennek fele gyermek – hívta fel a figyelmet csütörtökön az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) az AFP szerint. Különösen riasztónak tartják, hogy a háború sújtotta országokban háromszor nagyobb a szegénység aránya, és 2023-ra több fegyveres konfliktus lett, mint a második világháború óta valaha volt – emeli ki az ENSZ-ügynökség és az Oxford Poverty and Human Development Initiative (OPHI) kutatóközpont éves jelentésében. Az OPHI vezetője arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy a béke előmozdítása mellett nullára csökkentse a szegénységet.

Az UNDP és az OPHI 2010 óta számítja ki a globális többdimenziós szegénységi mutatót, amely 112 ország adatait összegzi, ahol 6,3 milliárd ember él. Olyan feltételeket vesznek figyelembe mint a megfelelő lakhatás, a higiénia, az áramszolgáltatás, a tüzelőanyag a főzéshez, az élelmiszer és az iskolarendszer hiánya. „A 2024-es szegénységi index (2023-ra vonatkozóan) kijózanító képet fest: 1,1 milliárd ember szenved többdimenziós szegénységben, közülük 455 millióan konfliktusos övezetekben élnek. A háború sújtotta országokban a szegénységi ráta háromszor magasabb, mint azokban, ahol béke van” – mondta Yanchun Zhang, az UNDP vezető statisztikusa.

Rakétatámadás után egy anya és gyermekei a Gázai övezetben egy évvel ezelőtt  | Fotó: Agerpres

Ezekben a fegyveres konfliktusok áldozatául esett országokban „az emberek háromszor-ötször nagyobb nélkülözésekkel szembesülnek”, mert „a szegények számára sokkal nehezebb az alapvető szükségleteikért való küzdelem” – mondta az ENSZ tisztviselője az AFP-nek, idézi az Agerpres.

A 2022-re vonatkozó 2023-as szegénységi mutató az ENSZ szerint 110 országban élő 6,1 milliárd emberből szintén 1,1 milliárdot célozott meg. A szélsőséges szegénység továbbra is jobban érinti a vidéki területeket, mint a városokat, a világ szegényeinek csaknem 84 százaléka vidéken él. A legszegényebbek közül 584 millióan gyerekek és serdülőkorúak. A gyermekek szegénységi rátája világszerte 27,9%-os, míg a felnőtteké 13,5%-os. A legszegényebbek túlnyomó többsége (83,2 százalék) Afrikában a Szaharától délre fekvő részen és Dél-Ázsiában, azaz az indiai szubkontinensen, a Föld legnépesebb régiójában él.

Illusztráció | Fotó: Unsplash

Az öt ország, ahol a legnagyobb a nagyon szegények száma, eközben erőteljes népességnövekedést mutat. Ezek: India, ahol 234 millióan (1,4 milliárdból) élnek szegénységben, Pakisztán, ahol 93 millióan (236 millióból), Etiópia, ahol 86 millióan (123 millióból), Nigéria, ahol 74 millióan (218 millióból), és a Kongói Demokratikus Köztársaság, ahol 66 millióan (100 millióból) élnek nagy szegénységben.

„A háborúk és erőszakos konfliktusok nemcsak mély és maradandó sebeket hagynak az emberek életében, hanem akadályozzák a szegénység csökkentését is” – mondta Sabina Alkire, az OPHI igazgatója. „A jelentés szerint az 1,1 milliárd szegény ember 40 százaléka él konfliktusövezetekben, és a háború sújtotta régiókban a szegénység általános aránya háromszor magasabb, mint a konfliktusmentes területeken (34,8 százalék a 10,9 százalékkal szemben)” – mondta az AFP-nek. „Ami megdöbbentett bennünket, az a tisztességes életért küzdő, de közben biztonságukat féltő emberek száma: ez 455 millió” – mondta Sabina Alkire a konfliktusos övezetekben élő nagyon szegényekre utalva, és arra szólította fel „a nemzetközi közösséget (...), hogy a béke előmozdítása mellett nullára csökkentse a szegénységet”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?