Végképp elbukott az emberjogi bíróságon a romániai magyar diákok érettségijének ügye
Nem vizsgálja felül az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) Nagykamarája a strasbourgi intézménynek azt a tavaly hozott ítéletét, miszerint nem diszkriminálja a magyar diákokat a romániai érettségi rendszer.
A 17 bírából álló testület keddi döntéséről szerdán számolt be blogján Árus Zsolt, a Székelyföldi Figyelő Alapítvány elnöke. A 2020. októberében hozott ítélet felülvizsgálati kérelmet korábban az alapítvány nyújtotta be.
Kapcsolódó
Többek között szintén Árus Zsolték kérték korábban az EJEB-et: állapítsa meg, hogy a romániai érettségi rendszer sérti az Európai Jogok Európai Egyezményét, mert a magyar diákok több tárgyból vizsgáznak, így a román társaiknál kevesebbet tudnak pihenni két vizsga között, kevesebb felkészülési idejük is van, ezért az érettségin hátrányba kerülnek.
A bírák többsége megalapozatlannak vélte a kérelmet. Szerintük a panaszosok érvei nem támasztják alá azt az állítást, hogy a magyar diákoknak a románoknál jelentősen kevesebb idejük lenne a vizsgákra való felkészülésre. Az Ádám és mások vs Románia perben hozott ítéletükben foglaltak szerint a román kormánytól kapott adatok azt mutatják, hogy a romániai diákok nemzetiségüktől függetlenül nagyjából azonos teljesítményt nyújtanak az érettségin.
CSAK SAJÁT
Mint korábban írtuk, Árus Zsolték arra alapozták az ítélethozatal után benyújtott felülvizsgálati kérelmüket, hogy a román kormány által szolgáltatott statisztikai adatokat figyelmetlenül olvasták a bírák. Ezekből ugyanis egyértelműen kiderül, hogy a magyar iskolában végzők esetében kisebb a sikeresen vizsgázók aránya, illetve az is, hogy ennek az oka a román vizsga. Ezt az érvet azonban a Nagykamara kedden nem vette figyelembe.
"Ezzel ez az eljárás véget ért, közvetkezésképpen az érettségi témájában lezárult egy újabb fejezet. A probléma azonban továbbra is fennáll, tehát nincs más lehetőség, mint továbbmenni, s keresni a megoldást. Tehát ezt tesszük" – kommentálta a Nagykamara döntését Árus Zsolt.