Ursula von der Leyen: hétmilliárd euró gyűlt össze az újjáépítésre

Nemzetközi adományozók összesen hétmilliárd eurót ajánlottak fel a február elején Törökországot és Szíriát sújtó földrengés túlélőinek megsegítésére és az újjáépítés támogatására – közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn Brüsszelben. Románia 1,3 millió eurót küld, Magyarország többek között egy keresztény templom és egy kórház újjáépítését finanszírozza.

Az Európai Unió által szervezett nemzetközi adományozói konferenciát lezáró beszédében Ursula von der Leyen azt mondta, az összegyűlt összeg „kiemelkedő, meghaladta a várakozásokat” Hangoztatta: a felajánlások lehetővé teszik otthonok, iskolák, kórházak újjáépítését, hozzájárulnak a megrongálódott kulcsfontosságú infrastruktúra megjavításához, valamint ideiglenes szállások biztosításához, az élelmiszer-ellátáshoz, és egészségügyi segítségnyújtásra is jut belőlük.

Lesz helye a pénznek | Fotó: Agerpres/EPA

Közölte: az EU és a nemzetközi közösség az anyagi támogatás mellett szakemberek biztosításával segíti Törökországban az új épületek megépítését a legmagasabb szintű szeizmikus biztonsági követelmények mellett. „Amikor tragédia történik, csak egy válasz van, és ez a szolidaritás. Az adományok összege nagyon erős szolidaritásról tanúskodik Törökország és Szíria lakosságával" - fogalmazott.

Az uniós bizottság elnöke arról is tájékoztatott, hogy a nemzetközi adományból 950 millió euró juthat humanitárius segítségnyújtásra és a helyreállításra Szíriában is. Közölte ugyanakkor, hogy a hétfői adománygyűjtés „csak az első lépést jelenti”. Az EU a június közepére tervezett, Szíria jövőjével foglalkozó hetedik konferencián a konfliktus politikai megoldásainak megtalálására törekszik majd, és további humanitárius támogatásról dönthet az ország lakossága számára – tette hozzá Ursula von der Leyen.

Az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsának soros svéd elnöksége kezdeményezésére, a török hatóságokkal együttműködésben szervezett adományozói konferenciának több mint 60 résztvevője volt az uniós tagállamok, a tagjelölt országok és potenciális tagjelöltek, a szomszédos és partnerországok, a G20-ak tagjai – Oroszország kivételével –, az Öböl menti Együttműködési Tanács tagállamai, továbbá az ENSZ, a nemzetközi szervezetek, a humanitárius szereplők, valamint a nemzetközi és európai pénzügyi intézmények köréből.

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter a konferenciát követően tartott sajtótájékoztatón köszönetet mondott a felajánlott támogatásokért, és azt mondta, Törökország mindig is sietett megsegíteni a rászorulókat, bárhol is éljenek, és most ugyanazt a szolidaritást tapasztalja az EU és a nemzetközi közösség részéről. A felajánlások erős üzenetet hordoznak mindenki számára, hogy katasztrófák esetén nem maradnak egyedül. Az adomány hozzá fog járulni az újjáépítéshez és az érintett közösségek megsegítéséhez – tette hozzá a török külügyminiszter.

Románia újabb pénzügyi támogatást küld Törökországnak és Szíriának

A brüsszeli konferencián részt vett Bogdan Aurescu román külügyminiszter is, aki bejelentette, hogy Románia újabb összeggel, összesen 1,3 millió euróval támogatja Törökországot és Szíriát. A külügyminisztérium tájékoztatása szerint az Európai Bizottság és az EU Tanácsának svéd elnöksége által szervezett konferencia lehetőséget teremtett a nemzetközi közösség számára, hogy egyesítse erőit a két országban előállt súlyos humanitárius válság kezelése, valamint a helyreállítás és újjáépítés támogatása érdekében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Aurescu megerősítette, hogy Románia kész támogatni a két állam katasztrófa sújtotta lakosságát és az újjáépítési munkálatokat. Felidézte, hogy Románia elsőként küldött segítséget a február 6-i pusztító földrengés helyszínére. Ennek kapcsán megemlítette a Románia és Törökország közötti stratégiai partnerséget és a két ország közötti szoros, emberi és intézményi szintű kapcsolatokat.

A konferencián tett bejelentés értelmében Románia egyrészt 600 ezer euró humanitárius segélyt küld, amelyet egyenlően osztanak el a két ország lakosságának támogatására, másrészt további 700 ezer eurót a Törökországban szükséges helyreállítási munkálatokra. Románia korábban már több mint 43 tonna segélyszállítmányt – sátrakat, lakhatási eszközöket, ruhaneműt, élelmiszert –, valamint tíz tonna elengedhetetlenül fontos gyógyszert küldött Szíria földrengés sújtotta régióiba.Románia korábban segélycsomagokat is küldött | Fotó: Agerpres

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter köszönetet mondott román kollégájának a Romániától kapott gyors és számottevő segítségért, amelyet a török és a szíriai népnek küldött. Utóbbi kapcsán a szíriai tartós békét szolgáló politikai megoldást sürgette a meglévő ENSZ-kezdeményezésekre alapozva.

Templom, kórház és kulturális központ újjáépítését is segíti a magyar kormány

A földrengést követő eddigi segítségnyújtáson felül a magyar kormány felajánlotta, hogy finanszírozza egy ortodox templom és egy kulturális központ újjáépítését, valamint részt vesz egy lerombolt kórház rekonstrukciójában – jelentette be a tárca közleménye szerint Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli konferencián.

A tárcavezető közölte, hogy Magyarország biztosítja a szükséges anyagi forrásokat a szír ortodox egyház Szent Péter és Szent Pál templomának újjépítéséhez Adiyamanban. Emellett a kormány finanszírozni fogja egy kulturális központ újjáépítését Osmaniyében, ahol az egyik legnagyobb magyar zenerszerzőnek, Bartók Bélának is állandó kiállítása van – tudatta. Magyarország részt vesz továbbá egy, a helyi hatóságok által választott kórház újjáépítésében – tette hozzá.

Szijjártó Péter arról is beszámolt, hogy egymillió dollárt különítettek el szír keresztény egyházak azon programjai számára, amelyek fő célja a természeti katasztrófa nyomán hajléktalanná vált emberek megsegítése és a helyzet stabilizálása.

A miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország a februári földrengés hírére azonnal mentőcsapatokat küldött Törökországba. Összesen 167 magyar szakember érkezett a helyszínre 29 mentőkutyával, akik 35 ember életét tudták megmenteni. Ezt követően 120 tonna egészségügyi-orvosi felszerelést szállított le Magyarország a török egészségügyi ellátórendszer működőképességének támogatása érdekében – mutatott rá.

Végezetül Szijjártó reményét fejezte ki, hogy sikeres lesz a törökországi újjáépítés, amelyre szavai szerint Recep Tayyip Erdogan török elnököt és elkötelezettségét ismerve jó esély van.

Kapcsolódók

Kimaradt?