Uniós törvényszék: szabálytalan a temesvári reptér Wizz Airnek nyújtott támogatását jóváhagyó EB-határozat

Az Európai Unió Törvényszéke megsemmisítette az Európai Bizottságnak azt a határozatát, amellyel jóváhagyta a temesvári nemzetközi repülőtér Wizz Air légitársaságnak nyújtott támogatásait.

Szerdai közleménye szerint a törvényszék ezt azzal indokolta, hogy a bizottság több alkalommal tévesen alkalmazta az uniós jogot a támogatások szelektív és előnyös jellegének vizsgálata során. A közlemény emlékeztetett arra, hogy a temesvári nemzetközi repülőteret egy 80 százalékos állami részesedésű részvénytársaság (AITTV) üzemelteti. Ez a vállalat finanszírozást kapott a román államtól egy terminál építéséhez a schengeni térségen kívüli járatok és a biztonsági berendezések számára.

Az alacsony költségű légitársaságok vonzására és a repülőtér teljes jövedelmezőségének növelésére irányuló stratégia keretében az AITTV 2008-ban több megállapodást kötött a Wizz Air Hungary Légiközlekedési Zrt.-vel a repülőtéri infrastruktúra és szolgáltatások használatának általános feltételeiről. E megállapodások közül kettőt 2010-ben egy új diszkontdíjszabással módosították, emellett a légitársaság kedvezményes repülőtéri díjakban is részesült.Wizz Air-gépek Temesváron | Forrás: a repülőtér Facebook-oldala

2010-ben a román Carpatair Rt. légitársaság panaszt nyújtott be az Európai Bizottsághoz, amelyben kifogásolta a Wizz Airnek nyújtott támogatásokat. 2020. február 24-i határozatában a bizottság egyrészt úgy ítélte meg, hogy a 2007-től 2009-ig tartó időszakban a schengeni térségen kívüli járatok termináljának fejlesztésére, a gurulóút javítására, az előtér bővítésére és a világítóberendezésekre adott állami finanszírozás összeegyeztethető a belső piaccal. Másrészt megállapította, hogy a bevezető út és a parkoló fejlesztésének 2007-es állami finanszírozása, a biztonsági berendezések 2008-as finanszírozása, a 2007., a 2008. és a 2010. évi reptéri díjak és a Wizz Airrel 2008-ban kötött megállapodások, beleértve a 2010-ben módosított megállapodásokat is, nem minősülnek állami támogatásnak.

A törvényszék közölte: elutasította a bizottságnak azt az érvelését, amely szerint a Carpatair Rt. keresete elfogadhatatlan azon az alapon, hogy a légitársaságnak nincs kereshetőségi joga a vitatott határozat ügyében. Egyrészt azért, mert a határozat közvetlenül érinti a légitársaságnak azt a jogát, hogy léphessen a vitatott intézkedések által torzított verseny ellen. Másrészt azért, mert az Európai Bizottság határozata a vitatott intézkedések hatásait pusztán az uniós szabályozás alapján és köztes szabályok alkalmazása nélkül, teljes mértékben automatikusan hagyta érvényesülni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Miután megerősítette a Carpatair Rt. keresetének elfogadhatóságát, a törvényszék érdemben megállapította: a vitatott határozat több tekintetben is tévesen alkalmazta a jogot, amikor azt a következtetést vonta le, hogy sem a 2010-es repülőtéri díjakra vonatkozó engedmények és kedvezmények, sem pedig a Wizz Airrel 2008-ban kötött, majd 2010-ben módosított megállapodások nem minősülnek állami támogatásnak.

„Következésképpen a törvényszék úgy ítéli meg, hogy a bizottság nem támasztotta alá jogszerűen azon következtetését, amely szerint a 2008. évi megállapodások és a 2010. évi módosító megállapodások nem biztosítottak olyan gazdasági előnyt a Wizz Air számára, amelyet rendes piaci feltételek mellett nem kapott volna meg, és így nem minősültek állami támogatásnak” – olvasható a közleményben. Ezekre a megfontolásokra hivatkozva a törvényszék megsemmisítette az Európai Bizottság határozatát. Az ítélet az Európai Unió Bíróságán megfellebbezhető.

Kapcsolódók

Kimaradt?