banner_VUVVdrCD_egy__970x250.png
banner_NTItnOGO_egy__728x90.png
banner_ZZjjlkiR_egy__300x250.png

Új kitörési fázisba lépett az Etna – 200-300 méteres lávaszökőkutak (VIDEÓ)

Az Etna, Európa legaktívabb vulkánja szerda reggel új kitörési fázisba lépett délkeleti kráterében, több helyen robbanásokat és lávaszivárgást észleltek. A kitörés egyelőre nem érintette a dél-olaszországi Szicíliában található Catania nemzetközi repülőterének légi forgalmát – számolt be az EFE alapján az Agerpres.

A vulkáni tevékenység szerdán kora hajnalban, helyi idő szerint 02:45-kor (00:45 GMT) fokozódott, amikor a kitörést követően a lávaszökőkutak elérték a kráter csúcsa feletti 200-300 méteres magasságot – közölte az Országos Geofizikai és Vulkanológiai Intézet (INGV).

Lávaszökőkutak és lávaszivárgás. | Fotó: képernyőmentés

Az úgynevezett lapili: a kavicsok vagy lávadarabok esője a kitörés során helyi idő szerint 03:30 körül (01:30 GMT) kezdődött a felső délnyugati lejtőn – tette hozzá az intézet közleményében. Szeizmikus szempontból az aktivitás átlagos amplitúdója helyi idő szerint 02:00 óra körül (00:00 GMT) érte el a csúcsot, és jelenleg „tartósan magas értéket” mutat.

A szomszédos területek lakói érezték a kitörés által keltett rengéseket, és több városban, például Paternóban vulkáni hamu hullását jelentették a helyi média szerint. A földrengés kiindulópontja a kráter délkeleti részén található – jelezte az INGV.

Az INGV szerint a folyamatban lévő vulkáni tevékenység által létrehozott felhők dél-délnyugati irányban oszlanak szét. Az újabb kitörés – amelynek következtében a vulkáni anyag a becslések szerint elérte az 5000 méteres magasságot – egyelőre nem befolyásolja a cataniai Vincenzo Bellini nemzetközi repülőtér működését.

A 3 403 méter magasra becsült Etna vulkán Európa legmagasabb aktív vulkánja és a világ egyik legaktívabb vulkánja.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?