Az USA rátenné a kezét az egész ukrán gazdaságra
Kiszivárogtak az ukrán–amerikai megállapodás amerikai javaslatai, adta hírül a Világgazdaság. Ha Kijev elfogadná a tervezetet, akkor az USA kezébe adná a döntéshozatali jogot Ukrajna gazdaságának jelentős területein, beleértve a bányászatot, az olaj- és gázipart, a kritikus ásványkincsek kitermelését, valamint a kikötőket, az utakat és a vasúthálózatot.
Ukrajna változtatásokat fog kérni a Donald Trump elnök által javasolt, átfogó új gazdasági megállapodáshoz, beleértve az Egyesült Államok nagyobb befektetési kötelezettségvállalását is – közölte az ügyet ismerő személy. A Bloomberg által látott tervezet értelmében Washington ellenőrzést kapna a háború sújtotta ország minden jelentős jövőbeli infrastrukturális és ásványkincsekbe történő beruházása felett, időkorlát nélkül.
Kijev attól tart, hogy az egyezség nemcsak alááshatja az Európai Unióhoz való csatlakozási törekvéseit, hanem arra is kötelezné az országot, hogy visszafizesse az összes amerikai katonai és gazdasági támogatást, amelyet a háború kezdete óta kapott.
Ukrajnai tisztviselők pénteken videóhívást tartottak amerikai kollégáikkal – köztük jogi szakértőkkel –, hogy tisztázást kérjenek a közel 60 oldalas tervezettel kapcsolatban – mondta az információkat ismerő személy. Az amerikai fél nem utasította vissza Kijev aggályait, különösen azzal kapcsolatban, hogy a javaslat esetleg ütközhet Ukrajna EU-csatlakozási céljaival – tette hozzá a forrás. Ez arra utalhat, hogy Washington nyitott lehet bizonyos módosításokra.
Ha elfogadják, a partnerségi megállapodás gyakorlatilag az Egyesült Államok kezébe adná a döntéshozatali jogot Ukrajna gazdaságának jelentős területein, beleértve a bányászatot, az olaj- és gázipart, a kritikus ásványkincsek kitermelését, valamint a kikötőket, az utakat és a vasúthálózatot.
Az Egyesült Államok elsőbbségi jogot is szerezne a nyereségre, amelyet egy különleges újjáépítési befektetési alapba utalnának, és amelyet Washington irányítana. Lényeges elem, hogy a dokumentum szerint az USA az Ukrajnának 2022 februárja – Oroszország teljes körű inváziója – óta nyújtott „anyagi és pénzügyi juttatásokat” saját hozzájárulásának tekinti ehhez az alaphoz.
Az ukrán tisztviselők pénteken aggodalmukat fejezték ki a javaslat ezen része miatt – mondta az ügyet ismerő személy. Volodimir Zelenszkij elnök korábban kizárta annak lehetőségét, hogy az Egyesült Államok által nyújtott katonai segítséget adósságként kezeljék. Pénteken megismételte, hogy a megállapodás nem áshatja alá Ukrajna EU-csatlakozási törekvéseit, mivel az uniós tagság elérése az ország alkotmányában is rögzített cél.