Trump ideológiai szövetségesei Európában mind szuverenisták
Milyen irányban változhat az Egyesült Államok és Európa viszonya? Megerősödhetnek-e a szuverenista ideológiát képviselő pártok Európában Donald Trump elnöksége alatt? Számíthatunk-e az Elon Musk németországi akciójához hasonló, nyílt állásfoglalásokra európai országok belpolitikáját illetően, s hatással lehetnek-e ezek egyes választások kimenetelére? Szakértőt kérdeztünk.
Magyarics Tamás Amerika-szakértő szerint az Egyesült Államok több felelősségvállalást fog elvárni Európától, azaz, magasabb NATO-hozzájárulást a jelenlegi GDP-arányos 2 százaléknál. „Ukrajna esetében az amerikai pénzügyi és katonai támogatás átvállalását várja mad el részben vagy egészben, és általánosságban Európa szomszédságában, így például a Földközi-tengeren katonailag és pénzügyileg egyaránt. Továbbá, Európára is valószínűen kiterjeszti a Trump adminisztráció a magasabb importvámokat a globális tíz százalék alapján. Ugyancsak elvárja Washington az Oroszországtól való függetlenséget energiaellátás terén, illetve a Kínától való technológiai függetlenséget a lehetőségek szerint” - fogalmazott a Maszolnak a külpolitikai szakértő.
A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy megerősödhetnek-e a szuverenista ideológiát képviselő európai pártok Trump elnöksége alatt. „Donald Trump szerint az Egyesült Államoknak nem feladata az úgynevezett demokráciaexport, azaz, más államok belügyeibe való közvetlen beleszólás. Más szavakkal, Trump alapjában a realista külpolitika elvét vallja. Ideológiai szövetségesei Európában mind szuverenisták” - hangsúlyozta a szakértő.
Magyarics Tamás arra emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok közvetve vagy közvetlenül eddig is befolyásolta azoknak az országoknak a belügyeit, ha az az érdekeit szolgálta. „Ez lehet közvetlen vagy közvetett politikai nyomásgyakorlás; kereskedelmi és pénzügyi befolyásolás; az általa ellenőrzött vagy hozzá barátságos médiumokon keresztül nyomásgyakorlás. Voltak esetek, amikor ezek hatással voltak választásokra a legjobban ilyen dokumentált eset az 1940-es években az olasz választások manipulálása volt. Ugyanakkor gyakori módszer a befolyásolás úgymond kiszervezése névleg független nem kormányzati szervezetekhez, NGO-khoz” - mondta az egyetemi professzor.
Kapcsolódó
Az American Enterprise Institute elemzője, a Johns Hopkins Egyetem tanára, Hal Brands azon a véleményen van, hogy a világ hozzászokik Donald Trumphoz. „A visszafogott, sőt derűlátó reakció azt jelzi, hogy nem csupán megváltoztak a várakozások, hanem a kormányok, a közvéleménnyel együtt valamelyest trumpizálódtak” - idézte a HVG a Bloombergnek nyilatkozó szakértőt.
Brands arra emlékeztet, hogy a legfrissebb felmérés szerint az európaiak nem bíznak a politikusban, de hivatalos részről sok fenntartás nem hangzott el vele kapcsolatban. „Sőt olyanok rohantak hozzá a birtokára, mint Emmanuel Macron francia elnök és Mark Rutte NATO-főtitkár” - tette hozzá. Szerinte általános a reménykedés, hogy Trump segít véget vetni mindkét háborúnak. Ugyanakkor a bírálók azt hozzák fel ellene, hogy az oroszokhoz és a kínaiakhoz hasonlóan ő is szétverné az Egyesült Államok vezette világrendet. Ám a külvilág nagy része azt érzékeli, hogy nem érdemes nagyon ugrálni ellene, mert ráfizet, aki megteszi. Példa rá Németország, ahonnan az első négy év alatt kivonták az amerikai csapatok csaknem egyharmadát, miután Angela Merkel kancellár összecsapott Trumppal.
Orbán Viktor lehet Európa közvetítője?
A Mandiner által idézett Die Zeit cikke szerint Donald Trumppal szemben kulcsfontosságú lehet, hogy Brüsszel kit küld tárgyalni a vámokról. Európa számára kihívást fog jelenteni, hogy szót értsen a visszatérő amerikai elnökkel, aki kereskedelmi vámokkal fenyegeti a kontinenst. Mint írják: a vámok komolyan veszélyeztetik az európai autóipart.
A cikk szerint kérdés, hogyan próbál majd hatni Trumpra az EU, és ki lesz a főtárgyaló. Hivatalosan Ursula von der Leyen bizottsági elnök felelős ezért a feladatért. Mint megjegyzik: számos elképzelés kering arról, hogy adott esetben ki lehetne sikeresebb ebben a szerepben. „Fel kell tennünk magunknak a kérdést, kivel hajlandó Trump ésszerűen tárgyalni kereskedelempolitikai kérdésekről” – idézi a lap Gabriel Felbermayr osztrák közgazdászt. Mint a német lap megjegyzi, Felbermayr dobta be a német köztudatba azt az ötletet, hogy az EU küldje Orbán Viktor magyar miniszterelnököt Washingtonba.
CSAK SAJÁT