Továbbra is tiltott marad az RT hírcsatorna az EU-ban

Az Európai Unió Bírósága szerdai határozatában elutasította az RT France francia nyelvű, de orosz finanszírozású hírcsatorna keresetét annak az uniós rendeletnek a megsemmisítésére, amely az Oroszország elleni uniós szankciók értelmében betiltotta az RT műsorszórási tevékenységét az EU-ban.

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanács március elején ideiglenesen felfüggesztette a Szputnyik és az RT orosz állami tulajdonú médiavállalatok adásait az Európai Unióban. A testület szerint e hírcsatornák az orosz hatóságok állandó ellenőrzése alatt állnak, és fontos szerepet játszanak az Ukrajna elleni katonai agresszió előmozdításában, valamint a szomszédos országok destabilizálásában.

Az RT France csatorna, amelynek tulajdonosa egy Moszkva által finanszírozott médiatársaság, az ANO-TV Novosti, az uniós bírósághoz intézett keresetében arra hivatkozott, hogy a műsorszórás felfüggesztése sérti a véleménynyilvánítás szabadságát, és ellentétes az uniós joggal.

A luxembourgi székhelyű uniós bíróság szerdai határozata szerint a tanács nem bírálható azért, mert az európai békét fenyegető veszélyre válaszul ideiglenesen felfüggesztette azon médiumok műsorszórását, amelyek megítélése szerint az orosz államot támogatják, így az Ukrajna elleni katonai fellépést is. A bírák hozzátették, hogy a tanácsnak jogában áll korlátozó intézkedéseket hozni ezen a területen is.

A bíróság leszögezte: „a szóban forgó intézkedések, amelyek az RT France véleménynyilvánítási szabadságának korlátozásával járhatnak, arányosak, így megfelelőek és szükségesek az elérni kívánt célokhoz. Hangsúlyozta, hogy az intézkedések a vállalkozás szabadságát sem sértik, mivel ideiglenes jellegűek és visszavonhatóak.

Korábban a franciaországi újságírók országos szövetsége cenzúrának minősítette a Szputnyik és az RT elleni uniós szankciókat. Május végén a holland újságírók szövetsége is - több jogvédő szervezettel és internetszolgáltatóval együtt - pert indított az Európai Unió Bíróságán a RT és a Szputnyik uniós betiltása ellen, mivel véleményük szerint a döntés sérti az európai polgárok információszabadsághoz való jogát.

Kapcsolódók

Kimaradt?