FRISSÍTVE: Törökországi választások – Szoros az állás Erdogan és Kilicdaroglu között, a részeredmények második fordulót előjeleznek
Rendben zajlottak a vasárnapi köztársaságielnök- és parlamenti választások Törökországban, rendbontásról nem érkeztek híradások. A mintegy 200 ezer szavazóhelységet helyi idő szerint 17 órakor zárták be, és már elkezdték számlálni a szavazatokat. FRISSÍTÉS: Közel kilencven százalékos feldolgozottságnál ötven százalék alá csökkentek a szavazatarányok, így a két jelölt készülődhet a május 28-ai második fordulóra.
Az állam élén több mint húsz éve regnáló Recep Tayyip Erdogan elnök egy isztambuli iskolában adta le voksát, korábbi szokásával ellentétben viszont már az eredményhirdetés előtt Ankarába utazott, ahol a pártszékházban várja a számlálást.
Az MTI beszámolója alapján Kemal Kilicdaroglu, a legnagyobb ellenzéki tömörülés, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) elnöke, akit Erdogan legfőbb kihívójának tekintenek, egy ankarai iskolában voksolt. Távozóban az épület kapujánál felszólalva kijelentette: „mindannyian nagyon hiányoltuk a demokráciát, hogy együtt legyünk, hogy átöleljük egymást. Ezután - meglátjátok - eljő a tavasz”.
A török választási törvények alapján a helyi sajtóorgánumok este 18 és 21 óra között kizárólag a Legfelsőbb Választási Tanács (YSK) által kiadott választási információkat hozhatják nyilvánosságra. Az YSK a médiát érintő korlátozásokat a tervek szerint este 21 órakor oldja fel, bár dönthet úgy is, hogy ezt az időpontot korábbra hozza.
Az YSK elnöke, Ahmet Yener pénteken azt mondta, hogy a nem végleges eredményeket még a választások napján, tehát vasárnap kihirdetik.
A külföldön élő törökök április 27. és május 9. között szavazhattak Törökország diplomáciai külképviseletein, de a török vámkapuknál, tehát a nemzetközi repülőtereken és az ország határállomásain vasárnap délután 17 óráig még ők is voksolhattak.
A választás előtti felmérések alapján Kemal Kilicdaroglu megdöntheti Erdogan „hegemóniáját”, ugyanakkor, ha egyikőjük sem kapja meg a szavazatok több mint 50 százalékát, akkor a választások második fordulóján, május 28-án dől el az elnöki cím sorsa.
FRISSÍTÉS: Ez utóbbi forgatókönyvet valószínűsítették vasárnap késő este, amikor a szavazatok közel kilencven százalékos feldolgozottságakor ötven százalék alá csökkent az Erdoganra érkezett voksok száma. Amúgy a sajtóban közzétett részarányok – amelyek az Anadolu állami hírügynökség információira hivatkoztak – alapján a regnáló államfő végig előnyben volt kihívójával szemben, bár a közösségi médiában Kilicdaraglu végig azt állította, hogy valójában ő vezet. Twitter-oldalán úgy fogalmazott: „ez a 60 százalékról indult fikció 50 százalék alá esett. A megfigyelők nem távozhatnak. Nem fogunk ma este aludni. Figyelem YSK (szerk. megj: a törökországi választási iroda), nyilvánosságra kell hozni a régiókra lebontott adatokat.”
A voksok 89,2 százalékos feldolgozottságánál Erdogan 49,94, Kilicdaraglu 44,30 százaléknál állt; 93 százalékos feldolgozottságnál tovább közeledtek egymáshoz a felek, ugyanakkor a parlamenti választások esetében Edrogan pártja nagyobb előnyben volt; 49,95 százalékot jegyzett, szemben CHP 34,85 százalékával.
CSAK SAJÁT