Több ország vezetője felszólította a Hamászt, hogy fogadja el a legújabb tűzszüneti javaslatot
Közös közleményben szólította fel több ország, köztük az Egyesült Államok a Hamász palesztin iszlamista szervezetet csütörtökön a legújabb tűzszüneti javaslat elfogadására, amely az Izraelben ejtett túszok elengedését is tartalmazza – írja az MTI.
A washingtoni Fehér Ház által is nyilvánosságra hozott dokumentum aláírói – az Egyesült Államok mellett Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Spanyolország, Brazília, Argentína, Lengyelország, Románia, Ausztria, Dánia, Szerbia, Bulgária, Kolumbia és Thaiföld vezetői – teljes támogatásukról biztosították az indítványt, amelyet Joe Biden amerikai elnök ismertetett múlt pénteken, és amelyet az amerikai adminisztráció Izrael javaslataként jellemzett.
A megállapodási javaslat teljesülése esetén azonnali tűzszünet lépne életbe, hosszabb távon pedig elvezetne a Gázai övezet talpra állításához, biztonsági garanciákkal az izraeliek és palesztinok számára, valamint kilátásokkal egy hosszú távú békére és a kétállami megoldás teljesülésére – olvasható a közleményben.
Az aláírók egyben felszólították Izrael és a Hamász vezetőit, hogy bármilyen kompromisszumra is van szükség, állapodjanak meg róla, jussanak egyezségre a megállapodást illetően, mert az könnyebbséget hozna a túszok családtagjai, valamint a konfliktusban érintett civilek számára mindkét oldalon.
Az elrabolt, mintegy 250 izraeli és kettős állampolgárságú túsz fele még mindig a Hamász fogságában van. Közülük még 84-en lehetnek életben. A Gázai övezetben raboskodó túszok kiszabadításáért Egyiptom és Katar közvetítésével folytatott tárgyalások megszakadtak. A legfrissebb javaslattal Joe Biden amerikai elnök állt elő, amit Izrael elfogadna.
A palesztin szervezet magas rangú tisztviselője, Sami Abu Zuhri csütörtökön a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy „a dokumentum nem tesz említést az agresszió befejezéséről vagy a kivonulásról”. Számukra nem elfogadható, hogy a javaslat olyam izraeli dokumentumokon alapul, amelyek határidő nélküli tárgyalásokról beszélnek, és arról, hogy ha Izrael visszakapta a túszait, utána folythatja a Gázai övezet megszállását.
Hozzátették, a Hamász továbbra is elkötelezett a május 5-i javaslata mellett, amely a harcok befejezésén és az izraeli kivonuláson, izraeli és palesztin fogvatartottak cseréjén és a gázai területre érkező árukra vonatkozó korlátozások feloldásán alapul.
CSAK SAJÁT