Több holland önkormányzat megszakította kapcsolatait Kínával

Fotó: NRCAz elmúlt két évben legalább nyolc holland önkormányzat szakította meg testvérvárosi kapcsolatait kínai partnerével - olvasható NRC holland napilap hétfőn közzétett tanulmányában.

A holland önkormányzatok gyakran az ujgur kisebbség elnyomására hivatkoznak a szakítás okaként. A mintegy 150 ezer lakossal rendelkező kelet-hollandiai Arnhem önkormányzata 2021-ben emiatt szakította meg több mint húszéves kapcsolatait Kína egyik legnépesebb nagyvárosával, Vuhannal.

„Tiszteletben kell tartanunk a demokrácia, a jogállamiság, a sajtószabadság és a véleménynyilvánítás elveit. Azáltal, hogy kapcsolatot tartunk fenn egy kínai várossal, azt a látszatot keltjük, hogy ezt nem tesszük” – magyarázta a döntést Ahmed Marchouc, a település polgármestere. A közelmúltban hasonló lépést tett Breda, Tilburg és Eindhoven önkormányzata is.

Két holland kisváros, Weert és Capelle aan den IJssel vezetése nemrégiben bejelentette, hogy kilépnek a kínai településsekkel való testvérvárosi programokból, mivel kevés gazdasági hasznot húznak a kínai kapcsolatokból, és inkább az európai településekkel való kötelékeik megerősítésére összpontosítanának.

A két ország közötti testvérvárosi kapcsolatok többnyire a század elején jöttek létre. A holland települések a feltörekvő Kínában láttak lehetőségeket a helyi vállalkozók számára, és kereskedelmi missziókat szerveztek a kínai metropoliszokba. Ennek folyományaként gyakran alakultak ki hivatalos, sokszor kulturális jellegű együttműködések.

Az NRC szerint a megszűnt „barátságok” konkrét példái a Nyugat és Kína közötti politikai elszakadásnak. Hollandia csökkenteni akarja Kínától való függőségét, és nagy geopolitikai nyomás alatt áll, hogy minden szinten „leváljon” az országról - írja a napilap. Az ANP holland állami hírügynökség pénteken közölte, hogy Han Cseng kínai alelnök a napokban Hollandiába látogat.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?