Titkos orosz–amerikai tárgyalások Ukrajnáról

Washingtoni sajtóértesülések szerint nemrég amerikai-orosz diplomáciai egyeztetések zajlottak az ukrajnai háború lezárását célzó béketárgyalások előfeltételeiről. A megbeszélések a Biden-adminisztráció tudtával történtek. Emlékezetes: Vasile Dîncu volt román védelmi miniszter tavaly ősszel  azt követően kényszerült lemondásra, hogy az amerikai szerepvállalás szükségességéről beszélt az ukrajnai háború lezárása kapcsán.    

Az Egyesült Államok egykori magas rangú nemzetbiztonsági tisztviselői találkozhattak orosz tisztviselőkkel és egy vezető diplomatával, hogy megágyazzanak az orosz–ukrán béketárgyalásoknak, mondta négy volt és két jelenlegi tisztségviselő az NBC-nek. Az amerikai televízió értesülései szerint - amelyeket a 444 és a Népszava is idézett - Szergej Lavrov orosz külügyminiszter áprilisban New Yorkban találkozott a delegációval, hogy egy mindkét fél által többé-kevésbé elfogadható békeszerződésről és a megszállt ukrajnai területek sorsáról tárgyaljon. Olyan az ukrajnai háború olyan kényes kérdései is szóba kerültek, mint hogy mi lesz az oroszok által megszállt területek sorsa, amelyeket Ukrajna talán soha nem lesz képes felszabadítani. Emellett egy olyan diplomáciai megoldás is terítékre került, amely mindkét fél számára elviselhető lenne. 

A tagok elmondása szerint egyik céljuk a kommunikációs csatornák nyitva tartása, másfelől pedig azon pontok kitapogatása, milyen kompromisszumok és megoldások jöhetnének szóba a háború lezárását illetően. Lavrovval szemben állítólag Richard Haass, a Külkapcsolatok Tanácsának egykori elnöke ült. A megbeszéléshez csatlakozhatott Mary Beth Long korábbi védelmiminiszter-helyettes, Charles Kupchan Európa-szakértő és Thomas Graham Oroszország-szakértő is. Erre példaként az orosz külügyminiszter áprilisi New York-i látogatását hozták fel: ekkor Szergej Lavrov több órán át egyeztetett a már említett küldöttség tagjaival. 

Joe Biden tudtával egyeztettek | Fotó: Agerpres/EPA

Az egyeztetések a Biden-adminisztráció tudtával, de nem a vezetésével történtek, később pedig a Szergej Lavrovval való találkozón elhangzottakról az érintettek tájékoztatták a Fehér Házat is. A Fehér Ház és az Egyesült Államok külügyminisztériuma a hírre reagálva közölte: Joe Biden elnök nem hagyta jóvá, de nem is ellenezte azokat a titkos találkozókat, amelyeket korábbi vezető amerikai nemzetbiztonsági tisztviselők tartottak Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel és további orosz tisztviselőkkel az ukrajnai háború befejezését célzó lehetséges tárgyalásokról.”

A hivatalos állásfoglalásokban Washington továbbra is tagadja, hogy támogatója vagy részese lenne a háború lezárását célzó majdani béketárgyalásoknak. Erről beszélni sem ajánlatos az amerikaiak szövetségeseinek számító országokban. Tavaly októberben Vasile Dîncu akkori védelmi miniszter azután került célkeresztbe, majd kényszerült lemondásra, hogy egy televíziós interjújában arról beszélt: a háborúnak csak béketárgyalások vethetnek véget, amelyeket Ukrajna helyett a világ országainak, az Egyesült Államoknak, a NATO-nak” kell lefolytatniuk Oroszországgal. Mint fogalmazott,  azért kell a békefeltételeket és biztonsági garanciákat a Nyugatnak kialkudnia Oroszországgal Ukrajna számára, mert az ukrán politikusok nem engedhetik meg maguknak, hogy hozzájáruljanak egy igazságtalan területvesztéshez, ez számukra túl nagy politikai vereség lenne”.

Orbán Viktor is folyamatos támadások érik, amiért a béketárgyalásokat szorgalmazza. A magyar miniszterelnököt legutóbb a német Bild című lapnak adott interjújában fogalmazott úgy, hogy ha az amerikaiak úgy döntenek, hogy békét akarnak, akkor béke lesz”. Megismételte korábbi álláspontját miszerint a harcok csak akkor szűnhetnek meg, ha Moszkva megállapodást köt Washingtonnal. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?