The Economist: A „halál folyója” lett a Tisza – ukránok ezrei próbálnak átkelni, a sorozás elől menekülve

Több ezer ukrán férfi próbálja elkerülni a katonai behívót, életüket kockáztatva átúsznak a Tisza folyó veszélyes vizén Ukrajna és Románia határán – írja a The Economist. Hozzáteszik, a háború a „kétségbeesés határává” tette a Tiszát.

Matvii, egy 24 éves ukrán mérnök, a szerencsések közé tartozik, ő átjutott a folyón, de voltak pillanatok, amikor azt hitte, hogy nem fogja túlélni, mondta el a lapnak. Az Ukrajna és Románia közötti határ részét képező Tisza folyó hideg vize nehezebb akadálynak bizonyult, mint gondolta.
A katonai szolgálatra alkalmas, 18 és 60 év közötti ukrajnai férfiaknak tilos elhagyniuk az országot. Több ezren közülük az életüket kockáztatva úszva próbálnak elmenekülni.Illusztráció: Román Határrendészet A háború kezdete óta legalább 33-an fulladtak a Tiszába, a legfiatalabb áldozat mindössze 20 éves volt. Az ukrán határőrség szerint a halálos áldozatok száma valószínűleg sokkal nagyobb, a folyó körüli nádas még sok holttestet rejthet, lehet soha nem fogják megtalálni őket. A tizedik holttest felfedezése után a hatóságok nagyon egyértelmű fotókat és videókat kezdtek közzétenni az áldozatokról, hogy megpróbálják elrettenteni az embereket attól, hogy átússzák a folyót. A besorozástól való félelem és az európai jobb élet reménye azonban még mindig sokakat késztet arra, hogy vállalják a kockázatot.

Románia jelentése szerint csak az idei év első három hónapjában 2373 illegális határátlépést regisztráltak Ukrajnából. A Tiszán átúszni próbáló ukránok többségének kiindulópontja Kárpátalja. A benzin, cigaretta és más áruk csempészete az egyik fő bevételi forrás ezen a határvidéken, most azonban a helyi bűnözők pénzért egyre gyakrabban segítik az illegális határátlépőket.
Ez egy kockázatos, de jövedelmező üzlet. Az árak elérhetik a 12 000 dollárt is személyenként.A Máramarossziget–Aknaszlatina határátkelőhely romániai oldala – hivatalosan nem lépthetik az ukrajnai katonaköteles férfiak | Fotó: politiadefrontiera.roMatvii 5000 dollárt fizetett. A határt most a nemzeti gárda tagjai őrzik, és legalább tíz új ellenőrzőpontot állítottak fel. A tiszteket gyakran cserélik, így a csempészeknek egyre nehezebb a dolguk. Általában 30-40 ukrán próbál naponta átjutni a határon. A határrendészet nem erősítette meg ezeket a számokat, de Leszja Fedorova szóvivő szerint az új határvédelmi intézkedések, az érzékelők és a drónok 10 emberből 7-et meg tudnak állítani, mielőtt elérnék a folyót.

„Az emberek nem szoktak hozzá a törvényhez. Amint megállítjuk őket, azonnal feladják magukat. Könnyű kitalálni, hogy mit akarnak tenni” – magyarázta Fedorova. Az elfogottakat megbírságolják és átadják a biztonsági szolgálatoknak. Sokan közülük újra és újra próbálkoznak. Egy ukránt négyszer állítottak meg, amikor megpróbálta átlépni a határt. Illusztráció: moldovai határőrség  A folyó még május végén is jéghideg, az áramlatok erősek, még akkor is, amikor a víz nyugodtnak tűnik. Az embercsempészek inkább éjszaka dolgoznak, és ügyfeleik gyakran nincsenek tudatában a rájuk leselkedő veszélynek, amíg már túl késő, és nem lehet visszafordulni. „A hideg vízben öt perc után a test irányíthatatlanná válik, még neoprénruhában is” – mondta Fedorova. „Ha ehhez hozzáadjuk az áramlást, a szorongást, a sötétséget, az áldozat már nem tud küzdeni a túlélésért”.

Matvii egy éjszaka sikerrel átkelt a folyón, és elérte a legközelebbi romániai falut, ahol a helyiek segítettek neki. Most egy másik európai országban próbál mérnökként elhelyezkedni. Megérti, hogy honfitársai bírálják, de azt mondja, hogy a túlélési ösztön vezérelte.
„Az az ország számomra már nem létezik. Nincs visszaút” – mondta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?