Téma volt schengeni bővítéssel kapcsolatos döntés az ET brüsszeli ülésén

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtökön kijelentette, hogy a Tanács ülésén valószínűleg „véleményt cserélnek” Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásának helyzetéről is.

„Véleményem szerint pozitívum, hogy Horvátország esetében meg tudtuk hozni a döntést, és teljes mértékben megértem Románia és Bulgária álláspontját. Valószínűleg lesz lehetőségünk véleményt cserélni a helyzet jelenlegi állásáról is, és remélem, hogy sikerül jelezni, hogy az elkövetkező hónapokban pozitív szellemben fogunk dolgozni az előrelépés érdekében. Ez nem jelenti azt, hogy formális vitát nyitunk a kérdésről, de véleményem szerint fel fog merülni a téma az Európai Tanácsban” – mondta Charles Michel az ülés előtt.

Charles Michel | Fotó: Agerpres/EPA

Karl Nehammer osztrák kancellár ismét említést tett a migrációs problémáról, és hangsúlyozta: Ausztria álláspontja az, hogy támogatni kell Bulgáriát és Romániát. Elmondása szerint nem arról van szó, hogy egyes országok más országok ellen vannak, itt a biztonság kérdése a meghatározó.

„Ausztriában több mint 75 ezer be nem jegyzett személy tartózkodik, és tudjuk, hogy 20 ezer törvénytelen bevándorló jut tovább Románián keresztül. Az osztrák rendőrségtől származnak ezek az adatok. (...) Ez a helyzet az egész Európai Unió számára biztonsági problémát jelent. Nem arról van szó, hogy Ausztria, Bulgária vagy Románia ellen vagyunk. Együtt kell megoldanunk ezt a biztonsági problémát,és úgy gondolom, hogy meg is fogjuk oldani” – jelentette ki Nehammer az Európai Tanács ülése előtt.

Klaus Iohannis államfő kijelentette, hogy az Európai Tanácsban fel fogja vetni Románia schengeni térségbe való felvételének kérdését, és véleménye szerint jövőre, 2023-ban lehetséges lesz a csatlakozás.

„Újra kell kezdenünk a tárgyalásokat, ha nem is nulláról, de nagyon lentről, és sokkal nagyobb nyomatékossággal, sokkal több meggyőző erővel kell felépítenünk érvelésünket. Ez azonban időbe kerül. Kérem, ne várják el, hogy a Tanácsban most eldől valami a csatlakozással kapcsolatban; ugyanakkor én személyesen úgy látom, hogy jövőre, 2023-ban lehetséges a csatlakozás” – mondta Iohannis szerdán Brüsszelben.

A PSD kérte az uniós szociáldemokrata államfőket és miniszterelnököket, hogy támogassák Románia schengeni csatlakozását

A Szociáldemokrata Párt arra kérte az EU szociáldemokrata állam- és kormányfőit, hogy az Európai Tanács csütörtöki ülésén vessék fel Románia schengeni csatlakozásának kérdését, és támogassák, hogy jövő évben felvegyék az országot a belső határellenőrzés nélküli térségbe.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatása szerint Victor Negrescu európai parlamenti képviselő az Európai Tanács ülése előtt megköszönte a PSD nevében a szociáldemokrata állam- és kormányfőknek, valamint uniós biztosoknak, hogy támogatták Romániát schengeni csatlakozási törekvéseiben.

Negrescu azt mondta, az Európai Parlamentben csak a szociáldemokraták szavaztak egyöntetűen Románia csatlakozása mellett, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsában pedig egyetlen szociáldemokrata kormány sem akadályozta az ország felvételét a belső határellenőrzés nélküli térségbe.

„A mi kollégáink voltak Románia legjobb ügyvédjei” – mondta Negrescu, hozzátéve, kérte az uniós szociáldemokrata államfőket és miniszterelnököket, hogy az Európai Tanács ülésén vessék fel a témát, és támogassák Románia jövő évi csatlakozását.

Az EP-elnök tett elsőként utalást a schengeni bővítéssel kapcsolatos döntésre az Európai Tanács brüsszeli ülésén

Az Európai Tanács Brüsszelben zajló ülésén az Európai Parlament (EP) elnöke, Roberta Metsola tett utalást elsőként a schengeni térség bővítésével kapcsolatos múlt heti szavazásra, csalódottságát fejezve ki a Bel- és Igazságügyi Tanács döntése miatt – nyilatkozták hivatalos források.

Roberta Metsola | Fotó: Agerpes/EPA

Metsola azt mondta, az Európai Unió az idők során bebizonyította, hogy képes elhárítani minden akadályt és összehozni az embereket. „Most ismét megteheti, ha van bátorsága olyan politikai döntéseket hozni, amelyek emblematikusak maradnak az európai építkezés tekintetében” – fogalmazott.

Ugyanezen források szerint Klaus Iohannis elnök köszönetet mondott az Európai Parlament és a tagállamok túlnyomó többségének támogatásáért.

Iohannis korábban több uniós vezetővel is tárgyalt a Romániával szemben hozott igazságtalan döntésről, és mielőbbi megoldást sürgetett – számoltak be hivatalos források.

Az Európai Tanács ülésén folytatódnak a schengeni övezettel kapcsolatos tárgyalások.

(Nyitókép: Adobe Stock)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?