Szomorú adatok: több mint 2000 ember vesztette életét menekülés közben 2024-ben
2024-ben több mint 2200 ember halt meg vagy tűnt el a Földközi-tengeren, miközben menedéket keresve próbált Európába jutni – írja a The Guardian. Az áldozatok között több száz gyermek is van.
2200 személyről tudnak, aki 2024-ben a Földközi-tengeren vesztette életét a háború és a szegénység elől menekülve. A halálos áldozatok száma, amelyet Regina De Dominicis, az ENSZ gyermekvédelmi szervezete, az Unicef európai és közép-ázsiai regionális igazgatója idézett nyilatkozatában, az újév első perceiben is nőtt, miután 20 ember a vízbe esett és eltűntként jelentették őket szilveszter éjjel. 20 mértföldre Líbia partjaitól indultak el Európába a viharos tengeren keresztül. A hullámok ellenére hét embernek, köztük egy nyolcéves szíriai kisfiúnak sikerült folytatni az útját a megfeneklett csónakon, mielőtt kedd este egy olasz rendőrségi járőrhajó megtalálta őket a déli Lampedusa sziget közelében.
Hétfőn egy másik incidens során két ember, köztük egy ötéves gyermek is meghalt, miután a hajó, amelyen tartózkodtak, Tunézia északi partjainál meghibásodott. Kedd óta legalább még négy hajó borult fel a Földközi-tenger középső részén – közölte a tengeren bajba jutott emberek számára forródrótot működtető Alarm Phone nevű szervezet.
„A halálos áldozatok és az eltűntek száma a Földközi-tengeren 2024-ben már meghaladta a 2200-at, csak a Földközi-tenger középső szakaszán közel 1700-an vesztették életüket. Ebben a számban több száz gyermek is benne van, akik minden ötödik Földközi-tengeren át vándorló emberből egyet tesznek ki. A legtöbben erőszakos konfliktusok és a szegénység elől menekülnek” – mondta Regina de Dominicis.
Decemberben egy 11 éves kislányt, aki egy egyszerű mentőmellényt viselt és egy pár gumibelsőbe kapaszkodott, Lampedusa partjainál mentettek ki. A lány elmondta a mentőknek, hogy három napot töltött a tengeren egy hajótörés után, amelyben feltehetően 40 ember vesztette életét.
Egy hónappal korábban a Sea-Watch német szervezet büntetőfeljelentést tett a szicíliai ügyészségen, amelyben az olasz parti őrséget gondatlansággal és emberöléssel vádolta a Lampedusa előtti hajótöréssel kapcsolatban, amelyben 21 ember vesztette életét. A civil szervezet szerint szeptember 2-án értesítette az olasz hatóságokat a bajba jutott hajóról, de azt állította, hogy a parti őrség csak két nappal később küldött mentőhajót.
Olaszország az Európába igyekvő emberek egyik fő partraszállási pontja, mivel a Földközi-tenger középső szakasza a világ egyik legveszélyesebb útvonala. Az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezete 2014 óta legalább 25 500 halálesetet és eltűnést regisztrált a Földközi-tengeren való átkelés során, és a halálesetek vagy eltűnések többsége a Tunéziából vagy Líbiából induló hajókra vezethető vissza.
CSAK SAJÁT