Nagyobb súlya lesz a jelenlegi brüsszeli irányvonalat bíráló pártok szavának az új EP-ben

Megerősödnek a radikális, jobboldali pártok és nagyot buknak a zöld és liberális formációk a júniusi európai parlamenti választásokon - derül ki az Euronews/Ipsos felméréséből. Elemzők szerint ugyanakkor meg mindig szűk többséget alkothatnak a jelenlegi brüsszeli politikát támogató erők.

A radikális, az EU-vezetést bírló, valamint euroszkeptikus jobboldali pártok az EU hat alapító tagországából négyben az első helyen állnak a közvélemény-kutatások szerint. Az Euronews által közölt felmérés szerint a jobbközép néppárti és a baloldali szocialisták európai parlamenti képviselőinek száma csak néhány százalékkal fog csökkeni a jelenlegihez képest. A harmadik helyre a meggyengült Renew Europe, Emmanuel Macron francia elnök  liberális koalíciója kerül, míg a megerősődő radikális jobboldali ID és az euroszkeptikus ECR-frakciók a hatodik helyre szorítják a Zöldek pártját.

 
A radikális, jobboldali pártokat tömörítő ID és ECR frakciók várhatóan harminc mandátumával növekednek Fotó: Agerpres
 
A radikális, jobboldali pártokat tömörítő ID és ECR frakciók várhatóan harminc mandátumával növekednek. A Marine Le Pen vezette francia Nemzeti Összefogás párt az előrejelzések szerint tíz képviselői hellyel gyarapodna, és a német CDU/CSU mellett a legnagyobb párttá válhat az Európai Parlamentben. Geert Wilders pártja - a 2023 novemberi holland választás meglepetés-győztese - kilenc helyet fog szerezni az előrejelzés szerint. Giorgia Meloni Fratelli D'Italia pártja az előrejelzések szerint 24 helyet szerez Olaszország 76 képviselői helyéből, míg Belgiumban két jobboldali párt, a Flamand Érdek és az NVA hármat-hármat. A németországi AfD az előrejelzések szerint 15 képviselői helyet szerez, amivel országos szinten a harmadik helyen áll.
 
Kalas Vivien, a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének kutatója az InfoRádiónak a szuverenista-euroszkeptikus politikai eszmerendszerek erősödésének okairól elmondta: a választópolgárok elégedetlenek az Európában zajló folyamatokkal, valamilyen változást akarnak, ez vezethetett például Hollandiában is egy radikális jobboldali, euroszkeptikus politikai erő győzelméhez.
 
„Ha megnézzük a legfrissebb mandátumbecsléseket, akkor azt látjuk, hogy az Európai Néppárt, a Szocialisták és Demokraták, másrészt a Liberálisok együttesen abszolút többséget fognak elérni az Európai Parlamentben, ezért ez a két radikális jobboldali frakció érdemben csak nagyon korlátozottan tud beleszólni majd a jogalkotásba, az Európai Bizottság elnökének kiválasztásába pedig egyáltalán nem, hiszen elég arra az abszolút többség" - fogalmazott a szakértő. Hozzátette: a változás ezúttal szimbolikus lehet inkább, de a szavuknak mindenképpen nagyobb súlya lesz, mint az előző ciklusban vagy az ezt megelőzőben. 
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?