A portál emlékeztet rá: a következő Európai Parlament egyik első fontos feladata az lesz, hogy elfogadja az Európai Bizottság elnökének személyét. Az eredmények bíztatóak a hivatalban lévő Ursula von der Leyen számára, akinek néppárti frakciója a 720 képviselői helyből 177-et szerezve könnyedén vezet a felmérés szerint. A szocialisták, a zöldek vagy a liberálisok támogatásával biztosítható a szükséges többség. Fabian Zuleeg, az Európai Politikai Központ munkatársa az Euronewsnak adott interjújában megjegyezte: „sokkal nehezebb lesz többséget építeni a parlamentben, különösen a vitás kérdésekben, ha a központ meggyengül".
A radikális, jobboldali pártokat tömörítő ID és ECR frakciók várhatóan harminc mandátumával növekednek. A Marine Le Pen vezette francia Nemzeti Összefogás párt az előrejelzések szerint tíz képviselői hellyel gyarapodna, és a német CDU/CSU mellett a legnagyobb párttá válhat az Európai Parlamentben. Geert Wilders pártja - a 2023 novemberi holland választás meglepetés-győztese - kilenc helyet fog szerezni az előrejelzés szerint. Giorgia Meloni Fratelli D'Italia pártja az előrejelzések szerint 24 helyet szerez Olaszország 76 képviselői helyéből, míg Belgiumban két jobboldali párt, a Flamand Érdek és az NVA hármat-hármat. A németországi AfD az előrejelzések szerint 15 képviselői helyet szerez, amivel országos szinten a harmadik helyen áll.
Kalas Vivien, a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének kutatója az InfoRádiónak a szuverenista-euroszkeptikus politikai eszmerendszerek erősödésének okairól elmondta: a választópolgárok elégedetlenek az Európában zajló folyamatokkal, valamilyen változást akarnak, ez vezethetett például Hollandiában is egy radikális jobboldali, euroszkeptikus politikai erő győzelméhez.
„Ha megnézzük a legfrissebb mandátumbecsléseket, akkor azt látjuk, hogy az Európai Néppárt, a Szocialisták és Demokraták, másrészt a Liberálisok együttesen abszolút többséget fognak elérni az Európai Parlamentben, ezért ez a két radikális jobboldali frakció érdemben csak nagyon korlátozottan tud beleszólni majd a jogalkotásba, az Európai Bizottság elnökének kiválasztásába pedig egyáltalán nem, hiszen elég arra az abszolút többség" - fogalmazott a szakértő. Hozzátette: a változás ezúttal szimbolikus lehet inkább, de a szavuknak mindenképpen nagyobb súlya lesz, mint az előző ciklusban vagy az ezt megelőzőben.
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT