Mikor biztosít Amerika vízummentes utazást a román állampolgároknak?
Az amerikai politikai akaraton is múlik, hogy a román állampolgárok mikortól utazhatnak vízummentesen az Egyesült Államokba. Az utóbbi napokban újabb amerikai ígéretek hangoztak el az ügyben, elemzők szerint a kérvények három százalékos elutasítottságának feltétele teljesíthető, illetve mellőzhető is, amennyiben Washington jutalmazni akarja az ukrajnai háború miatt geopolitikai szempontból különösen felértékelődött kelet-európai szövetségesét.
Washington akár politikai ajándékban is részesítheti a jövő évi választási kampányban a bukaresti kormánykoalíciót. A román diplomácia évek óta megoldatlan problémája az amerikai vízumkötelezettség, ami azért különösen kellemetlen a kormánynak, mert annak ellenére sem történt elmozdulás az ügyben, hogy Románia katonai szempontból teljes mértékben kiszolgálja az Egyesült Államok geopolitikai érdekeit.
Két amerikai szenátor, Richard Durbin és Jeanne Shaheen néhány nappal ezelőtt törvényjavaslatot terjesztett be a washingtoni szenátusban Románia felvételéről a vízummentességi, úgy nevezett Waiver-programba. A két szenátor korábban meglátogatta az amerikaiak által használt Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu katonai támaszpontot. Egy ilyen, támogató jogszabály ugyanakkor önmagában nem jelent garanciát a vízummentességre. A sokat emlegetett amerikai elvárás értelmében az elutasított romániai vízumkérelmek aránya három százalék alá kell csökkenjen az előrelépéshez. Jelenleg az elutasítottsági arány még mindig meghaladja a tíz százalékot.
Magyarics Tamás Amerika-szakértő a Maszolnak megerősítette, hogy a kérelmek elutasítottságára vonatkozó szabály fontos szerepet játszik az amerikai döntésben. Hozzátette: politikai okokból, ha washingtoni kormányzat nagyon akarja, akkor lehet „kozmetikázni” az adatot, amennyiben nem különösen magas az elutasított kérvények aránya. A The Heritage Foundation nevű amerikai agytröszt egy korábbi elemzésében arról írt, hogy az Egyesült Államok Kongresszusa felszólíthatja arra az amerikai belbiztonsági minisztériumot, hogy egyes országokat az enyhén magas elutasítottsági aránya ellenére meghívjon a Waiver-programba. „Románia esetében a vízummentességi program kiterjesztése prioritás kell élvezzen. Románia értékes szövetségese az Egyesült Államoknak, amely befektetett a katonai védelmébe, és továbbra is keresi a lehetőségeket az Egyesült Államokkal való partnerség elmélyítésére” – áll az elemzésben.
Ráadásul az Adevărul által idézett travel.state.gov hivatalos adatai szerint több ország állampolgárai annak ellenére részesültek amerikai vízummentességben, hogy a kérelmek elutasítási aránya magas volt. 2020-ban, amikor Románia elutasítási aránya alig haladta meg a tíz százalékot, Csehország huszonhét, Észtország harminchárom, Magyarország harminckettő, Litvánia huszonkét százalékos elutasítottság mellett vett részt a vízummentességi programban.
Ami Magyarországot illeti, egy 2021 februári washingtoni döntés értelmében vízumot kell igényelnie minden olyan magyar állampolgárnak is, aki Magyarország jelenlegi határain kívül született, azaz akinek az útlevelében nem magyarországi születési hely szerepel. Ez azt jelenti, hogy a magyar–román kettős állampolgárságú erdélyi magyarok is a bukaresti amerikai nagykövetségen kénytelenek vízumkérelmet benyújtani, ha az Egyesült Államokba szeretnének utazni.
CSAK SAJÁT