Megkeresztelhetők a transzszexuális hívők és az azonos nemű párok gyermekei
A transzszexuális hívők megkeresztelkedhetnek a katolikus egyház szertartása szerint, ha ez nem okoz „botrányt” vagy „zavart” – közölte szerdán a Vatikán, tisztázva a doktrína egy különösen kényes kérdését – írja az AFP. A Hittani Dikasztérium nem emelt kifogást az azonos nemű párok gyermekeinek megkeresztelése ellen, akár örökbe fogadottak, akár béranyák szülték.
Megkeresztelhetők a transzszexuálisok, amennyiben ez nem okoz botrányt vagy zavart, és meg lehet keresztelni az egynemű párok gyermekeit is a Vatikán szerint – mindezt egy brazil püspök kérdéseire válaszként kiadott dokumentumban fogalmazták meg, amelyet október 31-én készítettek el, de csak most hozták nyilvánosságra.
A dokumentumot Ferenc pápa hagyta jóvá, aki többször is kijelentette, hogy az egyháznak nyitottnak kell lennie mindenki számára, beleértve az LMBTQ+ hívőket is. A szuverén pápa azonban egyértelművé tette, hogy a homoszexualitást „bűnnek tekinti, akárcsak minden házasságon kívüli szexuális aktust”.
A katolikus tanítás a házasságot úgy határozza meg, mint egy férfi és egy nő közötti egyesülést nemzés céljából. A dokumentumban a dikasztérium kimondja, hogy a transzszexuális hívők „ugyanolyan feltételek mellett kaphatják meg a keresztséget, mint a többi hívő, ha nincs olyan helyzet, amelyben fennáll a veszélye annak, hogy ez nyilvános botrányt vagy bizonytalanságot keltsen a többi hívő körében”. Ugyanez a tanács érvényes mindenkire, aki hormonkezelésen és/vagy nemváltó műtéten esett át – áll a közleményben. Arra a kérdésre, hogy két azonos nemű személy tekinthető-e egy megkeresztelendő gyermek szüleinek, a válasz az volt, hogy „jól megalapozott reménynek” kell lennie arra, hogy a gyermek katolikus nevelésben részesül.
A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) meghatározása szerint a transzszexuális ember olyan személy, aki a születési nemétől eltérő nemet tart magáénak, és szükségesnek érzi testének fizikai megváltoztatását ennek kifejezéséhez akár hormonkezelés és/vagy műtét által.
CSAK SAJÁT