FRISSÍTVE – Lezártak két határátkelőt Koszovó és Szerbia között szombaton
A pristinai kormány szombat reggel lezárt két határátkelőt Koszovó és Szerbia között, miután a határ szerbiai oldalán élők egy csoportja blokád alá vonta az odavezető utakat, és nem engedte át a koszovói dokumentumokkal rendelkezőket. A határátkelők szombat estétől már újra használhatók. FRISSÍTÉS: Az euronews tudosítása szerint szerb tüntetők blokkonak két határátkelőt.
A szerbek azért tiltakoztak, mert a koszovói rendőrség augusztus 30-án razziát tartott a szerb kormány észak-koszovói szerveinek épületeiben, majd elfoglalta az objektumokat, elszállította az ott tárolt dokumentumokat, és nem engedte be a szerb dolgozókat. A hivatalos pristinai álláspont szerint az akció célja a koszovóiakkal párhuzamosan működtetett szerb intézmények felszámolása volt, míg a belgrádi vezetés és a helyi szerbek úgy vélik, hogy a koszovói kormány az ott élő szerb kisebbséget akarta megfélemlíteni és elüldözni, számol be az MTI.
Xhelal Svecla koszovói belügyminiszter a közösségi médiában reagált a szerb tiltakozók lépéseire. Szerinte szélsőséges csoportok álarcot viselő tagjai állítják meg a határnál a koszovói állampolgárokat, akik csak át akarnak kelni Szerbián Koszovó felé menet. Hozzátette: erre válaszul Koszovó lezárja a merdarei és a brnjaki határátkelőket, ám a többi négy átkelő továbbra is használható. Néhány órával később a politikus szintén a közösségi médiában tette közzé, hogy a helyzet javult, így szombat estétől újra használható az összes átkelő.
Az utóbbi hónapokban a korábbinál is feszültebb a viszony Szerbia és Koszovó között. Májusban például az okozott feszültséget a két fél között, hogy a koszovói rendőrség a szerbiai postatakarékpénztár hat észak-koszovói kirendeltségén tartott razziát, majd bezáratta az intézményeket, mert szerb dinárt talált a széfekben, holott ez a pénznem már nem hivatalos fizetőeszköz Koszovóban.
Koszovó 2008-ban egyoldalúan kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tekinti a többségében albánok lakta területet. A két fél között 2013-ban kezdődött a kapcsolat rendezését célzó párbeszéd brüsszeli közvetítéssel, előrelépés azonban azóta sem történt.
Frissítés: Az euronews a koszovói hatóságok közölték, hogy a Szerbiával közös négy határátkelő közül kettőt lezártak, miután a szerb oldalon tüntetők elzárták az utat, és megakadályozták a koszovói okmányokkal rendelkező autósok áthaladását. A most lezárt Brnjak és Merdare átkelők Koszovó északi részén vannak, ahol a szerb etnikumú lakosság többsége él. Xhelal Svecla koszovói belügyminiszter azt mondta, hogy a lezárások válaszul történtek arra, hogy „maszkos szerbiai szélsőséges csoportok” diszkriminálva akadályozták az utazók átkelését.
Mindez azután, hogy jelentések láttak napvilágot arról, hogy koszovói és szerbiai aktivisták megállították a forgalmat a brnjaki határátkelőnél, és csak a szerb okmányokkal rendelkező járművezetőket engedték át. "Azok, akiknek csak koszovói okmányaik vannak, nem mehetnek át. Miért? Mert koszovói testvéreink nem vezethetnek a Szerb Köztársaság által kiállított okmányokkal” – mondta Rojevic, a Koszovói Mitrovica Polgárok Egyesületének vezetője.
A szerb fővárosban, Belgrádban a tüntetők a határ felé tartó buszokra szálltak fel, hogy csatlakozzanak a blokádhoz. „A motiváció az, hogy segítsünk és támogassuk ezeket az embereket. Látniuk kell, hogy nincsenek egyedül, és hogy valaki törődik velük” – mondta Gorica Doncic Puzovic.
A tüntetők pénteken késő este kezdték el blokád alá venni a határátkelőt, megakadályozva a Koszovóból Szerbiába tartó járművek közlekedését. Azt mondták, hogy ezzel tiltakoznak az ellen, hogy a pristinai hatóságok bezárták a párhuzamos közigazgatásokat, amelyeket az észak-koszovói szerb etnikumúak hoztak létre a hivatalos közigazgatással vetekedve. A szerb kormány finanszírozza a koszovói egészségügyi, oktatási és társadalombiztosítási rendszereket az északon élő szerb etnikumú lakosság számára.
CSAK SAJÁT