Kicsoda Rishi Sunak, Nagy-Britannia leendő miniszterelnöke?
III. Károly király várhatóan kedden megbízza Rishi Sunakot, a kormányzó brit Konzervatív Párt új elnökét a kormányalakítással, és ezzel ő lesz Nagy-Britannia első indiai származású miniszterelnöke.
A 42 éves egykori befektetési alapkezelő keménykezű, pragmatikus politikusként szerzett hírnevet, amikor pénzügyminiszterként az államkincstár kancellárja volt.
Sunak mellett az egyik legnagyobb érv az volt, hogy pénzügyminiszterként szerzett hírneve képes lehet stabilizálni a piacokat, amelyeket Liz Truss 45 napos miniszterelnöksége teljesen a feje tetejére állított.
Jelöltségének hivatalos bejelentésekor Sunak ígéretet tett arra, hogy „rendbe hozza a gazdaságot, egyesíti a Konzervatív Pártot, és eredményeket hoz az Egyesült Királyság számára”. A politikust a jelenlegi pénzügyminiszter, Jeremy Hunt is támogatja.
Sunaknak vannak ugyanakkor kritikusai is, egyesek szerint a volt pénzügyminiszter túl gazdag ahhoz, hogy „megszólíthassa a munkásosztályt”. Sunak felesége, Akshata Murty egy indiai milliárdos üzletember lánya. Sunak a becslések szerint az alsóház leggazdagabb tagja.
Erre a kritikára válaszul Sunak úgy érvelt, hogy vagyonának növekedése a Konzervatív Párt meritokratikus értékeit testesíti meg. Nagyszülei eredetileg Indiából származnak, és az 1960-as években vándoroltak ki. Édesanyja gyógyszertárat vezetett Dél-Angliában, édesapja pedig orvos volt. Ő maga már egy elit brit magániskolába járt, majd a Stanford egyetemen diplomázott, itt ismerte meg későbbi feleségét is. Dolgozott a Goldman Sachsnak, majd a politikába került, és gyorsan tört fel a Konzervatív Párton belül, ahol segítette egyre népszerűbbé válását a Brexit támogatása is.
2020-ban lett pénzügyminiszter Boris Johnson kormányában, később viszont lemondott, mondván: a gazdaságról „eltérő nézeteik” vannak. A távozás további lemondások lavináját indította el, ami végül Johnsont kiszorította a hatalomból. Éppen emiatt viszont sok tory árulónak tartja, hiszen végül is ő buktatta meg Johnsont.