Iohannis: Románia nincs veszélyben, a román állampolgároknak nem kell félniük

Románia nincs veszélyben, a román állampolgároknak nem kell félniük az orosz–ukrán háború miatt – jelentette ki Klaus Iohannis államfő csütörtökön, a brüsszeli rendkívüli NATO-csúcs előtt.

Iohannis Bogdan Aurescu külügyminiszterrel és Nicolae Ciucă miniszterelnökkel érkezik a NATO-csúcsra | Fotó: presidency.ro„A román állampolgárok aggódnak ebben a helyzetben, ezért tisztáznom kell, hogy egyetlen román állampolgárnak sincs mitől félnie. A valaha létezett legnagyobb és legerősebb védelmi szövetség részei vagyunk. Katonáink jól felkészültek. Tehát szívemre tett kézzel mondhatom, hogy Románia nincs veszélyben, a román állampolgárok biztonságban vannak haderőinknek és a NATO-nak köszönhetően” – jelentette ki az államfő.

Iohannis hozzátette, Románia saját, szilárd védelmet akar, ugyanis „a biztonság otthonról kezdődik”. Ezért döntöttek úgy a Legfelsőbb Védelmi Tanács legutóbbi ülésén, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2 százalékáról 2,5 százalékra emelik a védelemre fordítandó összeget. A védelmi minisztérium és a hadsereg már megkezdte egy feljavított fegyverkezési terv kidolgozását. „Egyértelmű, hogy magunk mellett akarjuk tudni a szövetségeseinket, de ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy saját védelmünket is szilárddá akarjuk tenni” – mondta.

Hozzátette, a román katonák részt vesznek a szövetséges multinacionális csapatokban. Iohannis az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) rendkívüli csúcstalálkozója előtt elmondta, hogy a NATO jóváhagyta a romániai állandó harccsoport megalakítását, ami francia parancsnokság alatt működik majd. „Most további tárgyalások következnek a NATO keretében arról, hogy mely államok küldenek még katonákat ebbe a harccsoportba” – magyarázta. Szerinte „ez egy jó kezdet”, de annak tudatában, hogy Oroszország felől érkezik a fenyegetés, a NATO keleti szárnyának további megerősítésére van szükség, ez pedig fegyveres erők telepítésével és modern felszereltségével érhető el.

„Ha az ukrajnai háborút nézzük, azt látjuk, hogy nagyon modern fegyverzetre van szükség, rakétaelhárításra és hasonlókra. A dolgok már nem olyan egyszerűek, manapság nem sokat lehet nyerni egy kamionnal és egy tankkal” – fogalmazott az elnök, hozzátéve, hogy a csúcstechnológiás fegyverek természetesen „meglehetősen drágák”.

Ugyanakkor kijelentette, hogy „a vegyi fegyverek használata nem megengedett”, reményét fejezve ki, hogy az erről szóló nemzetközi egyezmények aláírói betartják kötelezettségvállalásukat.

Kapcsolódók

Kimaradt?